Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Sau­vo­lan kankaan tuu­li­myl­ly

Sauvolan kangas oli ennen Hailuodossa ainoa paikka, jossa sijaitsi neljä tuulimyllyä lähellä toisiaan. Sinikka Vähämetsä on nämä myllyt ikuistanut maalaukseen, joka on Hailuodon kirjastossa.

Olen monesti ihmetellyt, miksi 80 kilometrin kiihdytysmerkki (nopeusrajoitus) on Sauvolan luona Marjaniementiellä asetettu 130 metriä ennen pimeää mutkaa. Nopeusrajoitusmerkki on selvästi väärässä paikassa.

Kylältäpäin tullessa vasemmalle kaartuvan mutkan peittää tuulimyllyä vastaava koivu- ja leppäpusikko. Leppien oksat ulottuvat tien reunaviivalle asti! Tiemaata pitäsi olla pari metriä leveästi, mutta nyt sillä kasvatetaan metsää. Pitääkö tässä mutkassa tapahtua kolari linja-auton kanssa ennekuin pusikko poistetaan?


Heimo Vähämetsämajakkaopas Hailuoto