KEMPELE Keskustan listalta sitoutumattomana läpi mennyt Samuli Karppinen toteaa fiiliksen olevan loistava. Sunnuntaina hän ei töiden vuoksi ehtinyt vaalivalvojaisiin, mutta on sittemmin juhlinut läpimenoa perheensä kanssa. Äänimääräänsä, 74:ään luottamuksenosoitukseen hän on tyytyväinen.
– Iso osa omasta ikäluokasta ei ehtinyt täyttää 18 vuotta, mutta sain varmaankin ääniä myös vanhemmilta kuntalaisilta. Mieleenpainuvaa oli, että heti sunnuntai-iltana oma ala-asteen opettajani tuli käymään onnittelemassa laulun ja kukkien kanssa. Hän totesi tienneensä minun menevän läpi heti kun oli huomannut, että olen ehdolla.
Tulevaa valtuustokautta hän odottaa innolla. Alle 30-vuotiaista ehdokkaista Kempeleessä meni läpi myös Kokoomuksen Henriikka Pakarinen.
– Virallisesti työ alkaa kahden kuukauden päästä, mutta aion ennen sitä perehtyä moniin kunnan asioihin, Karppinen toteaa.