”Ryijyn mark­ki­noin­ti on haas­ta­vaa”

LUMIJOKI Lumijokinen ryijytaiteilija ja käsityöläinen <span class="type--bold">Taina Otsamo</span> tunnetaan kotiseudullaan ja jossakin määrin myös valtakunnallisesti. Moderneja ryijyjä hän on tehnyt vuodesta 1994 lähtien.
Taina Otsamon ryijyjä löytyy kodeista ja julkisista tiloista. Kevätkoivu -ryijy on tulossa myös Pohjois-Pohjanmaan museolle pysyvään näyttelyyn.
Taina Otsamon ryijyjä löytyy kodeista ja julkisista tiloista. Kevätkoivu -ryijy on tulossa myös Pohjois-Pohjanmaan museolle pysyvään näyttelyyn.
Kuva: unknown

Otsamo hakee asiakkaita maailmalta

– Ryhdyin aikoinaan tekemään ryijyjä, koska ryijyjen sidontatekniikan ansiosta sain muotoiltua vapaasti eri kuvioita töihini. Mutta ryhtyessäni töihin en ajatellut juuri niiden markkinointia. Se onkin osoittautunut kuviteltua vaikeammaksi. Ryijy on varmasti haastavin myyntiartikkeli kaikista käsitöistä, koska kohderyhmä on niin pieni, Taina Otsamo naurahtaa.

Viime vuonna Otsamo päättikin hakeutua Taito Pohjois-Pohjanmaan hankkeeseen, jonka tavoitteena on hakea käsityöläisille kasvua kansainvälisiltä markkinoilta.

Marraskuussa alkaneessa hankkeessa käsityöläiset ovat päässeet perehtymään kansainvälistymisen vaatimuksiin. Erityisesti Saksan markkinat kiinnostavat, ja siihen liittyen hankkeeseen osallistuvat käsityöläiset vierailivat Saksan joulutoreilla Berliinissä ja Leipzigissä viime vuonna.

– Siellä yleisöä ja mahdollisia asiakkaita on miljoonia. Jos yritystä ja toimintaa haluaa laajentaa, niin siellä on mahdollisuuksia. Kotimaassa lasiakkaita on rajoitettu määrä ja ajatkin ovat vaikeat, joulutorivierailulle osallistunut Taina Otsamo toteaa.

Aivan ensimmäistä kertaa Otsamo ei kuitenkaan ole suuntautumassa Saksaan.

Lue lisää uusimmasta Rantalakeus-lehdestä!

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä