Lumijoen kunta ja Suomen Terveystalo Oy allekirjoittivat maanantaina sopimuksen Lumijoen sosiaali- ja terveyspalvelujen ulkoistamisesta ensi vuoden alusta alkaen.
Täysin uusi malli ei lumijokisille ole, sillä kunta on jo aiemmin ulkoistanut vastaanottopalvelut.
Näin suuressa ulkoistuksessa kunta siirtyy niiden suomalaiskuntien joukkoon, jotka ovat rohkeasti lähteneet miettimään uusia toimintatapoja kalliille, mutta elintärkeälle palvelusektorille.
Allekirjoitustilaisuudessa sekä kunnan että Terveystalon edustajat vakuuttivat, ettei palvelutarjoajan muuttuminen juuri näy kuntalaisille. Palvelu ei heikkene, vaan monipuolistuu ja paranee. Lumijoella on myös laskettu, että sopimushinta tuo säästöä.
Limingassa mietitään parhaillaan sosiaali- ja terveyspalvelujen osaulkoistamista. Voinee ennustaa, etteivät ulkoistusajatukset lakeudella lopu siihenkään.
Kuntalaiselle on olennaisinta, että palvelu on toimivaa ja se tuotetaan mahdollisimman lähellä. Kuntapäättäjät taas painottavat kustannustehokkuutta. Siksi yksityinen sektori kiinnostaa.
Ulkoistuksissa uudelle toimijalle siirtyvän kunnan henkilöstön rooli aiheuttaa kysymyksen. Lumijoella Terveystalon edustaja huomautti, ettei henkilöstöön ”juuri nyt” kohdistu muutoksia. Myös yksityiset toimijat etsivät kustannustehokkuutta. Toivoa sopii, että henkilöstö säilyy. Maaseutukunnissa terveyskeskuspalvelujen yksi suuri arvo on tuttu työntekijäporukka.
Lumijoella kuntalaiset aiotaan pitää hyvin tiedotettuna tulevista muutoksista. Avoimien yleisötilaisuuksien lisäksi palautetta ulkoistuksesta kerätään muun muassa asiakasraadeilla. Vaikka muutos kuntalaisen suuntaan ei juuri näkyisi, tuo uusi toimija työhön omia käytäntöjään. Siksi kuntalaisia onkin kuunneltava herkällä korvalla.
Vielä emme tiedä, mitä sosiaali- ja terveyshuollon uudistus lopulta tuo mukanaan. Pohjois-Pohjanmaan osalta ajatukset ovat jo pitkällä, mutta maakunnallista päätöksentekokoneistoa ei ole olemassa.
Sote-sektori on käymistilassa. Lumijoella tehtiin rohkea ratkaisu palvelujen säilyttämiseksi omassa kunnassa ainakin seuraavan vajaan viiden vuoden ajan.