LIMINKA Vanhan Limingan läpi pujotteleva Rantatie on ollut kelirikkoaikaan taas kuoppaisessa kunnossa ja aiheuttanut päänvaivaa käyttäjille.
Tien kunnon tiimoilta on oltu yhteydessä myös Rantalakeuden toimitukseen. Myös kuntaan asiasta on huomautettu.
Tekninen johtaja Simo Pöllänen kertoo, että tielle on nyt asennettu kelirikkomerkit ja pahimpia kuoppia on paikattu ennen pääsiäistä.
– Tien pohja on ollut jäässä, joten isompaa korjausta on vaikea tehdä. Nyt selvitämme, millainen peruskorjaus tielle voidaan tehdä ja voitaisiinko sitä esimerkiksi päällystää.
Asia vaatii Pölläsen mukaan neuvonpitoa Museoviraston kanssa, koska tie sijaitsee Vanhassa Limingassa.
– Tämän vuoden investointiohjelmaa mahdollinen päällystäminen ei kuitenkaan ehdi. Aikaisintaan se voitaisiin tehdä ensi vuonna.
Tien osalta on mietitty myös kaiteiden asennusta.