Rantalakeus. Huono lumitilanne on koetellut hiihdon Rantalakeus-cupia tänä vuonna. Tyrnävän ja Oulunsalon osakilpailut on jo kertaalleen siirretty, mutta nyt järjestäjät ovat viestineet, ettei kisoja hiihdetä.
Oulunsalon kisa piti hiihtää iltakilpailuna 18. maaliskuuta, mutta Kisakankaalla ei ole edellytyksiä kilpailun järjestämiseen. Tyrnävän hiihto piti järjestää Kempeleen Köykkyrissä torstaina 12. maaliskuuta, mutta sekin on peruttu.
– Yhtäkkisesti muuttuneet sääolot aiheuttivat sen, että lumet lähti ja hiihtobanat ovat ihan jäällä. Siellä ei ole turvallista hiihtää eikä pystykään. Yrityksistä ja suurista toiveista huolimatta jouduimme perumaan kilpailun kokonaan. Emme nähneet enää toivoa sille, että olisimme voineet katsoa vielä kolmannen ajankohdan kilpailulle. Siirrettyjä kilpailuja on vielä tulossa, ajankohdat vähissä ja lumitilannekin niin heikko. Tämä on todella valitettavaa sekä kilpailijoille että järjestäjille, Pia Mäenpää Tyrnävän Urheilijoista kertoo.
Tiistaina piti järjestää Kempeleen osakilpailu Köykkyrissä, mutta sekin jouduttiin perumaan. Uusi päivä on keskiviikko 18.3.
Limingassa on vielä suunnitelmissa hiihtää Rantakylässä sunnuntaina 15.3. kello 12 alkaen. Ilmoittautuminen tulee tehdä viimeistään 11. maaliskuuta. Kisakutsun löydät täältä.