Runsaan vuoden Hailuodossa asunut Kimmo Sorvoja sanoo olevansa nyt tasapainossa.
– Täällä olen elämääni tyytyväinen. En kaipaa mitään. Nautin tästä rauhallisuudesta ja eristyneisyydestä. Suorastaan tympäisee, kun joskus joutuu lähtemään saaresta pois. Silloin vain odottaa, että pääsen tänne takaisin, hän sanoo.
Ehkä Sorvoja ei olisi muuttanut koskaan Hailuotoon, ellei hän olisi tavannut saaressa asuvaa kumppaniaan Kari Tuhkasta. Tai ellei hän olisi joutunut työpaikkakiusaamisen kohteeksi työskennellessään vielä suurtalouskeittiössä Kalajoella.
Mitta tuli täyteen kahdenkymmenen palvelusvuoden jälkeen. Viimeinen vuosi oli piinaa.
– Kiusaaminen alkoi, kun meille tuli uusi esimies. Se alkoi syrjintänä, työpanoksen vähättelynä, monina pieninä asioina. Enkä ollut suinkaan ainoa työpaikkakiusattu. Koko työyhteisö oli pahoinvoiva.
Aluksi Sorvoja yritti sopeutua. Hän uskoi, että kiusaaminen on väliaikaista ja menee ehkä ohi. Tilanne kuitenkin paheni koko ajan. Lopulta hän alkoi itsekin uskoa, että hänessä on jokin vika.
Sorvoja purki pahaa oloaan tekemällä punttisalilla pitkiä treenejä. Ne eivät kuitenkaan vieneet stressiä pois: mies nukkui yössä vain muutaman tunnin.
– Olin aika piipussa, Siinä tilanteessa en edes tajunnut, miten lopussa olin, hän sanoo nyt.
Lue lisää 18.12. Rantalakeudesta painettuna tai diginä!
Kimmo Sorvoja
Ikä: 48.
Perhe: Kumppani Kari Tuhkanen. Tytär, poika ja neljä lastenlasta.
Ammatti ja ura: Valmistunut elintarviketyöntekijäksi ja suurtalouskokiksi. Työskennellyt ravintolakokkina, keittiömestarina ja suurtalouskokkina Hämeenlinnassa, Lahdessa, Porissa ja Kalajoella.
Harrastukset: Talon remontoiminen, puutarhurointi, lukeminen ja koiran kanssa lenkkeily.