Pyö­ve­lit ja lin­nan­nei­dot vi­li­si­vät mark­ki­noil­la

Kempele Huilun soitto ja rumpujen rytmi kuuluu jo kauas. Kempeleen keskiaikainen markkinatori on täynnä markkinavieraita Kirkonkylän yhtenäiskoulun yläpihalla.
Historian ja 

yhteiskuntatieteiden opettaja 

Olli-Pekka Pietikäinen oli 

pukeutunut Laukon kartanon 

Kurki-suvun edustajaksi. Arttu Hannila (kuva vasemmalla) halusi pukeutua talonpoikaisritariksi. – En tiennyt talonpoikien olleen niin äkäisiä ja voimakkaita,  kun ne alkoivat kapinoida. Keskiaikaisilla markkinoilla pääsi mittelemään voimiaan myös perinteikkäässä tukiheitossa. Essi Holma, Sannimaija Joutulainen, Sini Saarinen, Saimi Patrikainen löysivät asunsa äitien ja mummujen avulla. Veeti Lindrothin asu syntyi siivouskomeron tarpeista. Vitosluokkalaiset Aava Juntunen ja Nea Kallio myivät teknisen työn tunneilla tehtyjä miekkoja ja rannekoruja. Rehtori 

Eero Siika-aho oli luonnollisesti kuningas ja erityisluokanopettaja Kaisa Hurtig linnanneito.
Historian ja yhteiskuntatieteiden opettaja Olli-Pekka Pietikäinen oli pukeutunut Laukon kartanon Kurki-suvun edustajaksi.
Historian ja yhteiskuntatieteiden opettaja Olli-Pekka Pietikäinen oli pukeutunut Laukon kartanon Kurki-suvun edustajaksi.
Kuva: Heli Rintala

Kempeleen yhteinäiskoulu juhli keskiaikaisesti

Pyöveli saapastelee torin laidalla mestauskirves olallaan. Ritari ei ole uskaltanut ottaa kypärää päästään, vaikka osa on jättänyt kilpensäkin markkinaportin olkipaalille.

Narri kulkee kulkuset hatussa helisten, linnanneidot liihottelevat säkkiin pukeutuneen rahvaan seurassa.

Markkinakojuissa on myytävänä miekkoja ja rannekoruja, halukkaat voivat testata tukintyöntöä.

Yhtenäiskoulun kevätjuhla on aikamatka menneeseen, ja sitä vietettiin torstaipäivänä oppilaiden ja illalla koko perheen voimin.

Kutosluokkalaiset Essi Holma, Sannimaija Joutulainen ja Sini Saarinen ovat löytäneet keskiaikaiset asunsa kodin kaappeja penkoessaan. Essille oli äiti ommellut alusmekon. Saimi Patrikaisen äiti oli ommellut tyttärelleen koko keskiaikaisen asun varta vasten tapahtumaa varten.

Tytöt ja Veeti Lindroth soittivat juuri muutaman keskiaikaisen kappaleen.

– Keskiaikaiseen musiikkiin on ollut hauska tutustua. Se on tosi erilaista ja vähän yksitoikkoistakin, sanovat Essi, Sini ja Saimi.

Ilmoita asiavirheestä