Puo­luei­den rivit ra­koi­li­vat Ou­lun­sa­lon ham­mas­hoi­to­la-ää­nes­tyk­ses­sä – katso täältä miten äänet ja­kau­tui­vat

Oulunsalon hammashoitola jatkaa ainakin toistaiseksi.
Oulunsalon hammashoitola jatkaa ainakin toistaiseksi.

Lisäksi ehdotustetusta tekstistä palautetaan suun terveydenhuollon viisi keskusta määrittelevästä kohdasta pelkkä Kaakkuri muotoon Kaakkuri-Oulunsalo.

Käytännössä tämä merkitsee sitä, että Oulunsalon hammashoitolan kaavaillusta lakkauttamisesta luovutaan. Lakkauttamisaikeet saivat valtuutettuja useista ryhmistä tehtailemaan muutosesityksiä niin, että sisällöltään samanlaisia esityksiä oli lopulta viisi. Niistä neljää kannatettiin, ja ne yhdistettiin äänestykseen. Kannatetut esitykset olivat Rauno Hekkalan (vas.), Anna-Kaisa Lepistön (kesk.), Latékoé Lawson Hellun (vihr.) ja Anne Snellmanin (sin.).

Päätös syntyi äänin 37-29. Valtuustossa Oulunsalon hammashoitolan puolella olivat kaikki keskustalaisvaltuutetut, vasemmiston valtuutetut sekä sinisten ja ASY:n valtuutetut. Perussuomalaisista hammashoitolan säilyttämistä kannattivat kaikki paitsi Jenna Simula. Vihreistä puolella olivat vain Lawson Hellu ja Paula Himanen. Sosialidemokraattien ryhmä oli kaupunginhallituksen alkuperäisesityksen kannalla Sari Halosta lukuun ottamatta, joka äänesti hammashoidon säilymisen puolesta. Kokoomuksen ryhmä pysyi kokonaisuudessaan kaupunginhallituksen esityksessä. Samoin KD:n yksi valtuutettu.

Esimerkiksi Facebookissa, Oulunsalon Puskaradioryhmässä päätöksestä iloittiin suuresti heti tuoreeltaan maanantai-iltana.

– On se hyvä, että jossain on vielä ripaus järkeä! Lukion osalta vielä sama homma, niin tästä voi joskus tykätäkin, eräs kommentoija totesi.

Ilmoita asiavirheestä