Poutia odo­tel­les­sa

Puinnit eivät ole vielä myöhässä

Jaakko Tuomikoski seuraa neljääkin sääennustetta yhtä aikaa. Ennusteiden keskiarvo osuu usein lähelle todellisuuutta.
Jaakko Tuomikoski seuraa neljääkin sääennustetta yhtä aikaa. Ennusteiden keskiarvo osuu usein lähelle todellisuuutta.
Kuva: Heli Rintala

Liminka Maatalousyrittäjä Jaakko Tuomikoski ei ole huolissaan, ainakaan vielä. Viljan puinti on lähtenyt runsaiden sateiden vuoksi varsin verkkaisesti liikkelle, mutta onpa sitä muinakin vuosina huristeltu pelloilla vielä syyskuussa.

Mutta jos sateet jatkuvat eikä pitkiä poutajaksoja tule, huolenryppyjä voi ilmestyä Tuomikoskenkin otsaan.

– Vettä on jo nyt tullut niin paljon, etteivät pellot joka paikassa kanna. Enempää ei kestäisi sataa, Tuomikoski sanoo.

Kostea ilmanala yhdessä lakoontuneen viljan kanssa altistaa tähkät myös hometaudeille. Tuomikoski pitää sormiaan ristissä: ainakaan hänen pelloillaan ei vilja ole laossa ja kaura kestää vettä muutenkin ohraa tai ruista paremmin.

– Viime vuonna oli vielä märempää. Alkukesäkin oli sateinen, eikä kaikkia tauti- ja kasvunsäätelyruiskutuksia ehtinynyt tehdä. Nyt ei onneksi käynyt niin. Kevät ja alkukesä olivat lämpimiä.

Homekasvustojen toksiineista on siemenkauran viljelijänkin oltava huolissaan, sillä pahimmassa tapauksessa se voi vaikuttaa kauran itävyyteen.

Tuomikoski viljelee siemenkauraa noin 50 hehtaarin alalla. Lisäksi hänellä on viljelyksessä rypsiä, siemenperunaa, ja hevosen heinää. Korjuuajat osuvat sopivasti limittäin.

– Kaura on jo suurelta osin tuleentunut ja puintivalmis, mutta rypsillä on pitkä kasvuaika. Rypsi puidaan viimeisenä.

Tuomikoski tietää, että liminkalaisviljelijät ovat monessa suhteessa olleet onnekkaampia kuin vaikkapa eteläpohjalaiset kollegansa. Sadekuurot pieksivät Pohjanmaan rannikkoseutua alkukesästä niin, että monilla kylvöt huuhtoutuivat veden mukana.

Limingassa näin ei käynyt.

– Sademäärien kanssa on ollut isoja paikallisia eroja. Esimerkiksi Tyrnävällä on satanut kymmenen millimetriä enemmän vettä kuin Limingassa.

Maatalousyrittäjälle jos kenelle säiden seuraaminen on erittäin tärkeää.

Parasta sääprofeettaa Tuomikoski ei nimeä. Hän sanoo seuraavansa jopa neljää eri ennustetta ja summaavansa niistä keskiarvon.

– Olen myös oppinut seuramaan kolmen päivän ennusteiden vaihtumisia suuntaan ja toiseen. Jos ennuste kertoo, että sadetta tulee 0,2 millimetriä 51 prosentin todennäköisyydellä, niin luvassa on poutaa, mies nauraa.

Tuomikosken toive on sama kuin muidenkin viljelijöiden ja maatalousyrittäjien: nyt peukutetaan selkeiden ilmojen ja pitkien poutajaksojen nimeen.

– Vielä tässä vaiheessa en hätäile pellolle menemisen kanssa, vaan maltan odottaa hyvää puintikeliä.


heli.rintala@rantalakeus.fi

Sademäärien kanssa on ollut suuria
paikallisia eroja. Esimerkiksi Tyrnävällä on satanut kymmenen millimetriä
enemmän vettä kuin Limingassa.
Ilmoita asiavirheestä