Hailuoto Talouden tasapainotusta pohtinut remonttiryhmä jätti maanantaina väliraportin kunnanhallituksella. Se painottuu toimielinorganisaation mallin ja johtamisjärjestelmän uudistamiseen.
Kunnanjohtaja Tero Karinen kertoo Hailuodossa mietittävän muun muassa valiokuntamallin käyttöönottoa. Lisäksi selvittelyssä on se, tarvitaanko pienessä kunnassa kunnanjohtajaa vai toimisiko pormestarimalli paremmin.
– Meillä on valtuustoseminaari lokakuussa, missä isoja kysymyksiä linjataan. Tavoitteena on tuoda asia valtuuston varsinaiseen käsittelyyn 15. marraskuuta.
Remonttiryhmä on kokoontunut kolme kertaa. Ryhmä on ottanut kantaa myös tulevaisuuden kannalta kriittisten kunnallisten palveluiden säilymiseen ja turvaamiseen, tulopohjan vahvistamiseen ja kuntakonsernin tilan selvittämiseen.