Rantalakeus. Pantasusi jäi auton alle Kestilän taajaman ja Pihkalanrannan välillä Siikalatvan kunnassa. Susi makasi törmäyksen jälkeen hetken tiellä, mutta poistui sitten metsään.
Kolariin joutui reilu viikko sitten Siikajoella alueella pannoitettu Lumi-susi. Rantalakeus kertoi viime viikolla tämän pannoitusoperaation herättämästä keskustelusta.
Onnettomuuspaikalla eläintä etsivät suurriistan virka-apu sekä Luonnonvarakeskuksen henkilöt. Sutta onnistuttiin jäljestämään noin kilometrin verran, mutta sen todettiin liikkuvan normaalin oloisesti. Lumiolosuhteet olivat sellaiset, että hanki kesti sutta.
– Voimme seurata sutta nyt ainoastaan paikannuksen avulla. Tiukkaan teräshankeen ei jälkiä jää. Torstaille on luvattu pehmeämpää keliä, joten silloin sutta voidaan pystyä seuraamaan tarkemmin myös jäljistä, kertoo tutkimusprofessori Ilpo Kojola Lukesta.
Pantaseurannan perusteella näyttäisi, että auton kolhaisema susi liikkuu normaalisti.
Viime perjantaina poliisi kävi kahteen kertaan karkottamassa Tyrnävällä keskustan tuntumassa liikkunutta viiden suden laumaa. Näistä yksi oli Luken pannoittama. Pian yksi susista jäi auton alle Tyrnävän ja Tupoksen välillä noin neljän kilometrin päässä keskustasta.
Loukkaantunut ja verinen susi pakeni onnettomuuspaikalta muun lauman jäljestä. Poliisi yritti jäljittää loukkaantunutta sutta riistanhoitoyhdistyksen jäseneten kanssa, mutta siinä ei onnistuttu.
Kojolan mukaan autojen kolhimiksi joutui kaksi eri sutta. Myöskään Tyrnävällä loukkaantuneen suden jäljittäminen ei ole onnistunut.
– Tämä vuodenaika on sellainen, että nuoret sudet alkavat itsenäistyä ja ovat usein liikkeellä perinteisen reviirin ulkopuolella. Ne voivat kulkea laajasti varsinkin nyt, kun keli on hyvä.
Poliisin osalta susitehtävät eivät enää jatku, eikä ilmoituksia ihmisasumusten lähellä liikkuvista susista ole enää tullut.