Millainen päättynyt vuosikymmen oli lakeudelle?
Takanamme on kasvun vuosikymmen monellakin tapaa. Erityisesti kasvu näkyy väkiluvussa. Kymmenen vuoden aikana lakeuden kuntien (Hailuoto, Kempele, Liminka, Lumijoki ja Tyrnävä) asukasmäärä kasvoi yhteensä yli 3 000 henkilöllä. Ainoastaan Hailuodossa väkiluku tippui muutamalla kymmenellä henkilöllä. Oulunsalon lukuja Tilastokeskuksen järjestelmästä ei pääse kuntaliitoksen vuoksi poimimaan.
Väestövetureina ovat olleet erityisesti Kempele ja Liminka, mutta Tyrnävälläkin asukasluku kasvoi vertailujakson aikana liki viidelläsadalla. Kasvanut väestö on tuonut alueen kunnille lisää verotuloja, mutta myös haasteita. Investointitahti on ollut kova palvelutarpeen kasvun vuoksi.
Tilastokeskuksen muuttoliikkeen sisältävässä väestöennusteessa luvataan lakeudelle lisää hyvää. Esimerkiksi Hailuodon väkiluku nousisi vuoteen 2040 mennessä taas yli tuhannen henkilön. Kempele lähentelisi jo 20 000 rajaa ja Tyrnävällä noustaisiin yli 7 000 asukkaaseen.
Jotta nyt alkanut 20-luku olisi luonnehdinnaltaan iloinen kuten sadan vuoden takainen serkkunsa ja väkiluku alueellamme edelleen kasvaisi, ei kunnissa saa jäädä lepäämään laakereillaan. Asukasviihtyvyyteen tulee edelleen panostaa. Palvelujen tulee olla toimivat ja niitä on saatava läheltä. Moni on valmis kulkemaan pitkääkin työmatkaa, jos asuinpaikka täyttää asetetut toiveet. Lakeudella on hyvät edellytykset olla yksi alueen kasvun vetureista.
Alkava vuosikymmen on mielenkiintoinen siksikin, että todennäköisesti – ja toivottavasti – soteuudistus etenee johonkin maaliin. Se vaikuttaa paljon kuntakentän toimintaan. Pahinta on, jos asian tiimoilta roikutaan vain suunnitteluhirressä.