Oulun seu­dul­la vael­te­lee nuoria kar­hu­ja, mutta kanta kasvaa hi­taas­ti – "Ei ole viit­tei­tä lii­ka­met­säs­tyk­ses­tä"

Oulun riistakeskuksen eteläosissa pentueiden määrä kasvanut eniten.

Rantalakeus

Karhun jätöksiin ja lattatassun jälkiin voi törmätä suomalaismetsissä aiempaa useammin. Suomen karhukanta on nimittäin kasvanut. Metsän omenia arvioidaan olevan tällä hetkellä 2 300–2 500 yksilöä eli jopa 14 prosenttia enemmän kuin edellisessä arviossa. Kaikkein selvimmin karhujen lukumäärä kasvoi Oulun riistakeskuksen alueella poronhoitoalueen ulkopuolisessa osassa ja Pohjois-Savossa.

– Täällä pentuhavaintoja tehtiin eniten Pohjanmaan, Pohjois-Savon ja Keski-Suomen vastaisella alueella. Karhuthan eivät riistakeskusten aluerajoja tunnusta, vaan osa karhuista voi kirjautua tänä vuonna Oulun riistakeskuksen puolelle, selvittää tutkija Samuli Heikkinen Luonnonvarakeskuksesta.

– Mutta kasvua on myös numeraalisesti, vaikkei Oulun alue karhujen ydinaluetta olekaan. Kannan vahvistuminen on ollut kohtuullisen hidasta.

Karhukanta kasvaa siitäkin huolimatta, että mesikämmeniä metsästetään melko aktiivisesti.

– Ei ole viitteitä siltä, että niitä metsästettäisiin liikaa. On kuitenkin muistettava, että kanta-arvio perustuu lähes pelkästään havaintoihin. Ja ne taas ovat hyvin herkkiä muutoksille, Heikkinen sanoo.

Hän antaa konkreettisen esimerkin:

– Jos jonkin alueen aktiivinen petoyhdyshenkilö sairastuu ja tuottaa havaintomateriaalia vähemmän kuin aiemmin, se näkyy tilastoissa heti. Samoin, jos jossain päin petohavaintoverkosto aktivoituu.

Lue lisää 6.5. Rantalakeudesta painettuna tai diginä!

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä