Nuu-teat­te­rin syk­sys­sä brit­ti­läi­nen klas­sik­ko­jän­nä­ri – Kem­pe­leen nuo­ri­so­seu­ral­la py­ri­tään sel­vit­tä­mään Lon­toos­sa ta­pah­tu­nut murha

Kempele. Kempeleläinen Nuu-teatteri tuo ensi-iltaan 9. marraskuuta Agatha Christien vuodelta 1952 olevan Hiirenloukun. Tämän dekkarikuningattaren käsikirjoittaman ja 1950-luvun englantilaiselle maaseudulle sijoittuvan murhamysteeriklassikon Nuu-teatterille ohjaa Marko Pohjanrinne.

Juoni on brittidekkaria parhaimmillaan: Pariskunta avaa Englannin maaseudulle vanhaan herraskartanoon täysihoitolan. Ensimmäiset vieraat saapuvat paikalle, mutta sitten lumimyrsky eristää talon muulta maailmalta. Vieraiden joukossa on myös poliisi, joka tutkii Lontoossa tapahtunutta rikosta. Kaikkia kartanossa olijoita on kuulusteltava.

Hiirenloukku on maailman pisimpään yhtäjaksoisesti esitetty näytelmä.

Esityksen voi nähdä Kempeleessä nuorisoseurantalolla 9.11.2019 - 12.1.2020, ja Haukiputaan Teatterikuopalla 18. ja 19.1.2020.

Rooleissa ovat Helena Räisänen, Anssi Pesonen, Arttu Nivala, Minja Lappalainen, Joonas Väärni, Satu Heiskari, Paavo Kotkavaara ja Mikko Koskenkorva.

Ilmoita asiavirheestä