Niit­ty­ran­nan kom­pos­toin­ti­ha­ke­muk­ses­ta mo­ni­si­vui­nen valitus

Kempeleen Vesihuolto Oy:n toimitusjohtaja Hannu Roikola vastaa kuntalaisten huoliin kompostointikentän muutoksista.
Kempeleen Vesihuolto Oy:n toimitusjohtaja Hannu Roikola vastaa kuntalaisten huoliin kompostointikentän muutoksista.
Kuva: Heli Rintala

KEMPELE Joukko Niittyrannan asukkaita on jättänyt Oulun seudun ympäristötoimelle valituksen Niittyrannan kompostointilaitoksen ympäristölupahakmuksesta. Valituksessa esitetään, että kompostointi Lakeuden keskuspuhdistamon alueella lopetetaan kuluvan vuoden loppuun mennessä, jäteliete lastataan suljetussa tilassa suljettuun autoon ja kuskataan pois muuta kautta kuin Niittyrannantietä.

Lupaa uudelle kompostointikentälle ei valittajien mielestä tulisi myöntää eikä hakemusta ottaa edes käsittelyyn, ennen kuin aluehallintoviraston nykyiseen lupaan vaatima selvitys eri vaihtoehdoista vertailuineen ja kustannuslaskelmineen sekä selvitys lietteenkäsittelyn muuttamisesta suljetuksi järjestelmäksi on tehty. Valituksessa vaaditaan myös, että kustannusvertailujen on oltava julkisia.

Myös kompostointilaitoksen vaikutukset Liminganlahden linnustoon huolettavat, ja valittajat vaativatkin laajan YVAn tekemistä ennen hakemuksen käsittelyä.

Todellisia liikennemääriä ei ole asukkaiden mukaan ole kerrottu, eikä tieratkaisuja tai kustannusarvioita niistä tehty. Tämäkin nähdään esteeksi luvan käsittelylle.

– Hakemuksessa haetaan lupaa mullanvalmistustehtaalle, mikä on teollista toimintaa. Salliiko kaava tämän?

Valitustekstissä huomautetaan myös, ettei Kempeleen kunnanhallituksella ollut asiaa käsitellessään riittävää tietoa esimerkiksi investoinnin suuruudesta tai asukkaiden näkemyksistä.

Vaatimuksia perustellaan viiden sivun verran. Valituksen mukaan nykyiselläkään paikalla hajuhaittoja tai typenpoiston raja-arvoja ei ole saatu hallintaan. Hakemuksessa huomautettiin myös koulutien vaarallisuudesta ja asuntojen arvon laskusta hajuhaittojen vuoksi.

Valituksessa kiinnitetään huomiota avoimiin kysymyksiin, joihin Lakeuden keskuspuhdistamo Oy:ltä tai VRJ Pohjois-Suomi Oy:ltä ei ole saatu vastausta.

– Toimintaa ei ole tarkoitus laajentaa. Miksi lupa haetaan moninkertaisena?

Vastausta ei ole valittajien mukaan saatu myöskään siihen, mikä olisi eri vaihtoehtojen vaikutus jäteveden hintaan. Myöskään muita vaihtoehtoja kompostointikentän rakentamiselle ei valittajien mukaan ole kerrottu.

– Lisäksi alueelle haetaan samalla lupaa harjoittaa toimintaa, joka ei liity jätelietteen käsittelyyn. Toiminta on laajenemassa kompostoinnin lisäksi teolliseksi toiminnaksi.

Ilmoita asiavirheestä