Pohjois-Pohjanmaalla on vielä noin 800 sotaveteraania, joista yli puolet on rintamatunnuksen saaneita naisia. Rantalakeuden alueella veteraaneja ei enää kovin monta ole; Limingassa neljä ja Lumijoella kaksi. Tyrnävän viimeinen sotaveteraani nukkui pois hiljattain.
Pohjois-Pohjanmaan Sotaveteraanipiirin puheenjohtaja Reijo Sallinen kertasi näitä lukuja, kun Limingan-Lumijoen Sotaveteraanit ry luovutti Olli Kleemolan toimittaman kirjan Selviytymistarina. Suomi 1939-1945 Limingan, Lumijoen ja Tyrnävän kirjastoille. Suomen Sotaveteraaniliitto lahjoitti kirjan kaikkiin Suomen 754 kirjastoon Talvisodan syttymisen 80-vuotispäivän kunniaksi.
Limingan sotaveteraaneista kaksi, Lauri Sangi ja Voitto Ruonakoski olivat paikalla kertomassa oman selviytymistarinansa, kun kirjat luovutettiin. 96-vuotias Ruonakoski huomauttaa, ettei nykyään juuri sota-aikaa ja rintamalla oloaan ajattele. Niistä ajoista hänellä on kuitenkin muistonaan kymmenen prosentin invaliditeetti.. Kranaatinsirpale meni hänen kyljestään läpi Tali-Ihantalan rajussa tykistökeskityksessä vuonna 1944. Haavoittuessaan hän oli 21-vuotias. Hänet siirrettiin rintamalta Mikkelin sotilassairaalaan.
– Sen jälkeen ei tarvinnut enää rintamalle mennä. Kolmisen vuotta sodassa meni, 18-vuotiaana maataan puolustamaan joutunut Ruonakoski kertoo.
94-vuotias Lauri Sangi joutui tositoimiin Viipurinlahdella Suonionsaarella heinäkuussa 1944. Ratsuväkiprikaati puolusti saarta neuvostosotilaita vastaan, mutta joutui perääntymään hyökkäyksen alta.
– Se oli tosi paikka, kun venäläiset tykkiveneet alkoivat tulittaa saarta. Eräs kerimäkeläinen poika juoksi suojaan kallionlohkareen taakse, ja minä suojauduin lohkareen toiselle puolelle. Tykkiveneestä tulitettiin siihen koko ajan. Kun tulitus loppui, aloin huudella Aaltoa, mutta mitään ei kuulunut. Kun menin katsomaan, paikalla oli vain hänen jalkansa. Mies itse oli lentänyt 15 metrin päähän, Sangi muistelee.
Onnekas sattuma pelasti Sangin toisenkin kerran. Hänen joukko-osastonsa oli asemissa Ilomantsissa. Korpraali määräsi Sangin tuliasemaan, jossa neljä miestä oli jo haavoittunut. Sangin mielestä paikka oli liian vaarallinen, ja hän kaivoi viereen uuden poteron ja maastoutui sinne.
– Pian vihollinen ampui suorasuuntaustykillä osuman tuliasemaan, joka meni aivan hajalle.
– Minulle ei käynyt mitenkään, ei koko sodan aikana. Viimeinen iso taistelu käytiin Ilomantsissa. Sitten tuli rauha.
Sangi joutui kuitenkin jäämään vielä puolustusvoimien palvelukseen seuraavaan kevääseen saakka. Nuorempia ikäluokkia ei päästetty heti siviiliin valmiussyistä. Lapin sotaan Sangin ei joutunut.
Ruonakoski ja Sangi ovat entisiä naapurin poikia Ketunmaalta. Nyt Ruonakoski asuu Jussilassa, Sangi omillaan.
– Aina jonkun kanssa ja silloin tällöin näistä ajoista tulee juteltua.
Selviytymistarina-lahjoitusta olivat vastaanottamassa Limingan kirjasto- ja kulttuurijohtaja Janne Nevala, Lumijoen kirjasto- ja kulttuuritoimenjohtaja Maija Karvosenoja sekä Tyrnävän kunnanvaltuuston puheenjohtaja Tauno Uitto. Kirjoja oli luovuttamassa Pohjois-Pohjanmaan Sotaveteraanipiirin puheenjohtaja Reijo Sallinen ja toiminnanjohtaja Raimo Sevón. Kempeleen ja Oulunsalon kirjastoille kirjat luovutetaan Talvisodan päättymisen vuosipäivänä 13. maaliskuuta.