Kuntaan tehdään nyt jo kolmatta ahdasta kiertoliittymää. Ensimmäinen tehtiin Kokkokankaantien, Linnakaarron ja Komeetantien risteykseen. Liittymän ajokaistalla on näin kesälläkin hankala ajaa puhumattakaan lumisista talviolosuhteista, jotka kestävät täällä pohjoisessa pitkään. Myös poistuminen liittymästä, etenkin Komeetantielle, on todella hankalaa, kun siihen on tehty tarpeeton reunallinen kavennus noppakivistä. Se on poistumisteistä ahtain, vaikka siinä kohdassa ei ole edes suojatietä.
Olin yhteydessä kuntaan kiertoliittymän ahtaudesta ja siitä, että se on varsinkin talvella erittäin huono ja vaarallinenkin ajettavaksi. Lunta ja jäätä kertyy tien pinnalle sekä liittymän sisä- ja ulkoreunalle. Tämä kaventaa entisestään ajoväylää ja aiheuttaa myös sen, että renkaan osuessa korotettuun sisäkaarteeseen tai reunalliseen poistumistien kavennukseen auton perä lähtee heittelehtimään, vaikka nopeutta olisi paljon alle sallitun. Kiertoliittymästä on nyt siis tehty mahdollisimman hankala ja vaarallinen ajaa.
Keskustellessani myöhemmin kunnan virkamiehen kanssa asiasta, hän totesi, että aluksi kiertoliittymästä oli tullut valituksia, mutta enää ei ollut tullut. Ongelmalle ei siis ole tehty mitään, vaan ainoastaan valittajat ovat vaienneet. Tarkoittaako tämä sitä, että kiertoliittymässä ei ole enää ongelmaa, vai eivätkö ihmiset vain jaksa ilmoittaa asiasta monta kertaa? Pyyntö virkamiehelle siis oli, että liittymä korjattaisiin paremmaksi ajaa, eikä vastaavanlaisia enää tehtäisi.
Meinasin itse jäädä kaksi kertaa peräkkäin auton alle tässä kyseisessä kiertoliittymässä, vaikka autoilijoille tehdyt kavennukset ja muutkin hitaaseen ajoon pakottavat reunukset olivat käytössä. Liittymästä poistui ensin kasettirekka, jonka kuljettaja katseli aivan muualle kuin suojatielle päin ja niin pyöräilijästä meinasi tulla pannukakku.
Lieneekö kuljettaja tarkastellut, mahtuuko liittymässä ajamaan ja kuinka siitä pääsee poistumaan kaatamatta liikennemerkkejä. No, onneksi pyörän jarrut toimivat. Mutta rekan perässä tulleen henkilöauton kuskikaan ei edes yrittänyt pysähtyä päästämään pyöräilijää, vaikka kaikki liikennesäännöt häntä siihen velvoittivat. Edes katsekontakti ei auttanut asiassa, vaan rekan jälkeen tapahtunut liikkeellelähtö vaati uutta paniikkijarrutusta.
Näin ollen kaikki kauniit ajatukset ahtaan kiertoliittymän positiivisista vaikutuksista turvallisuuteen haihtuivat ilmaan. Voisiko olla kenties mahdollista, että osa kuljettajista keskittyy liikaa tähtäämään autonsa kapealle ajouralle ja ahtaaseen poistumistiehen, jolloin jalankulkijat ja pyöräilijät jäävät huomaamatta. Näin ollen ahdas kiertoliittymä aiheuttaa päinvastaisen vaikutuksen kuin sen olisi ollut tarkoitus saada aikaan. Osa kuljettajista on sitten vain liikennesäännöistä piittaamattomia ns. reikäpäitä.
Toinen ahtaanlainen kiertoliittymä korotettuine reunakivineen saatiin pyynnöstä huolimatta Zimmarin viereen ja kolmas on tekeillä Linnakankaan koulun viereen. Lisäävätkö nämä ”ratin takana raivoa” aiheuttavat ahtaat kiertoliittymät todella turvallisuutta vai aiheuttavatko ne vain ongelmia ja hankaluutta ajaa niissä? Ne autokuskit, jotka kunnioittavat muita tiellä liikkuvia, osaavat jo nyt ajaa tarpeeksi varovasti väljemmissäkin kiertoliittymissä, mutta reikäpäitä eivät mitkään kavennuksetkaan hidasta.
Pyyntönä siis on, että liittymät muutetaan väljemmiksi ajaa ja reunakorotukset poistetaan, jolloin etenkin talvella ajaminen onnistuu liittymissä paremmin ja turvallisemmin. Lisäksi kiertoliittymät suunnitelleiden virkamiesten kannattaa käydä päivittäin itse testaamassa, kuinka niissä ajaminen sujuu, ja todeta pyyntö niiden muuttamisesta aiheelliseksi.