Myös miehet menestyivät erinomaisesti. Osallistujia miesten sarjassa oli 260. Oulun seudun metsätilanomistajia edustava revonlahtelainen Kullervo Kanniainen sijoittui sijalle 12, lumijokinen Antti Lithovius sijalle 15 ja vielä liminkalainen Jukka Litvoviuskin mainiosti sijalle 45.
Joukkuekisan voitto kruunasi kisamatkan. Joukkueen kolmen parhaan yhteispistemäärä ratkaisi järjestyksen. Martan, Kullervon ja Antin yhteispistemäärä johti ylivoimaiseen joukkuekisan Suomen mestaruuteen. Joukkuemestaruutta tavoitteli 87 joukkuetta.
Kilpailuihin osallistui yli kolmesataa kilpailijaa Suomen metsänhoitoyhdistyksistä ja metsätilanomistajien eli Etämetsänomistajaliiton jäsenyhdistyksistä.
Kilpailijoiden tehtävänä oli tietää vastaukset viiteentoista erilliskysymykseen. Heidän piti arvioida mm puuston kuutiomäärä hehtaarilla, puuston ikä, puun pituus ja kuutiomäärä, puuston kehitysluokka, ja puuston vuosikasvu. Myös metsän kasvupaikkaan ja monimuotoisuuteen liittyviä tehtäviä oli ratkaistavana. Arvioimistehtävien lisäksi kilpailuun kuuluu metsikön leimaus(harvennus)tehtävä.
Kilpailijat SM-tasolla ovat aktiivisia metsänomistajia ja ovat yleensä harrastaneet vuosikausia tätä kilpailumuotoa, joka samalla luo jokaiselle metsänomistajalle tietotaitoa omien metsien kasvatukseen ja metsien monimuotoisuuden oppimiseen.