Mark­ki­noi­den uusi logo on Lauren kä­si­alaa – Tuore me­dia­no­mi ha­luai­si tehdä maail­mas­ta kuva ker­ral­laan pik­kui­sen kau­niim­man paikan

Laure Kurkela osallistui suunnittelukilpailuun kahdella työllä. Molemmat päätyivät perunamarkkinoiden käyttöön.
Laure Kurkela osallistui suunnittelukilpailuun kahdella työllä. Molemmat päätyivät perunamarkkinoiden käyttöön.
Kuva: Susanna Tikka

Tänä vuonna Tyrnävän perunamarkkinoilla on uusi logo. Tai oikeastaan kaksikin. Molemmat ovat oululaisen Laure Kurkelan käsialaa. Kuvat valikoituivat osaksi markkinoiden ilmettä Oulun ammattikorkeakoulun Mainonnan projekti -kurssilla järjestetyn suunnittelukilpailun kautta.

– Kilpailuun tuli vaikka minkälaista logoa. Laitoin ihan vitsillä kaksi täysin erilaista. En oikeastaan tiedä, kumpaan he ihastuivat enemmän, mutta he halusivat molemmat, Kurkela kertaa.

Suunnittelijat saivat logokilpailua varten hyvin vapaat kädet.

Tarkkoja raameja ei ehdokkaille asetettu, vaan kilpailussa pääsi käyttämään luovuuttaan. Kurkelalta kilpailutuotokset syntyivät loppujen lopuksi kohtalaisen kivuttomasti.

– Minulla suunnittelutyö menee yleensä siten, että luonnostelen todella monta erilaista aihiota. Annan vain kynän ja paperin laulaa ja katson syntyykö mitään järkevää. Jokaisessa projektissa hyvää ideaa ei tule, mutta tässä se onneksi saapui luokseni. Sen hiominen loppuun oli aika nopea prosessi.

Kurkelan ensimmäinen logo on graafisempi teos, joka on rakennettu maallikon silmään suhteellisen yksinkertaisista elementeistä. Toinen kuvitus on puolestaan eräänlainen päivitys markkinoiden vanhasta perunamaskotista.

– Ajattelin, että se saattaisi olla asiakkaalle mieleinen. Toinen logoni taas oli sellainen, josta tykkäsin itse enemmän. Yritin saada siihen maallisuutta ja kasvinomaisuutta sillä, että piirsin koko perunakasvin – myös maanalaisen osan ja maan pinnan. Yleensä ajatellaan, että peruna on pelkästään lautasella, mutta se on myös kasvi, jolla on oma elämänsä.

Peruna on suhteellisen arkipäiväinen asia, eikä siitä välttämättä saa kovin helposti aikaiseksi mielenkiintoista kuvaa. Työskentelyssä piti olla varovainen, jotta lopputulos ei saisi ikäviä ja tahattoman humoristisia piirteitä.

– Suunnittelussa haastavinta oli se, että periaatteessa peruna väärin tehtynä näyttää oikeasti pökäleeltä, suunnittelija nauraa.

Suunnittelutyössä ideaalitilanne olisi sellainen, jossa sekä suunnittelija että asiakas ovat tyytyväisiä tulokseen. Loppujen lopuksi asiakas on kuitenkin se, jolla on viimeinen sana. Silloin, kun vapaus sallitaan, Kurkela ammentaa luovat visionsa osittain ympäristöstä, osittain omien päänupin perukoilta. Toisin sanoen vähän kaikkialta.

– Ympäristöä tarkkaillessa kerää sellaista osittain tiedostettua ja osittain tiedostamatontakin aivokirjastoa siitä, mistä itse tykkää. Sieltä voi sitten ottaa ne parhaat palat ja yhdistellä niistä kuhunkin tarkoitukseen sopivimman kokonaisuuden. Haluaisin tehdä omalla pienellä panoksellani maailmasta pikkuisen kauniimman paikan.

Kurkela valmistui keväällä medianomiksi Oamkin visuaalisen suunnittelun koulutusohjelmasta. Koulutusta vastaavia töitä ei vielä ole löytynyt, mutta ala tuntuu kuitenkin omalta. Näkyvällä logollakin saattaa olla työllistymisen kannalta oma merkityksensä.

– Saahan siinä tavallaan jalkaa oven väliin, kun oma juttu on jossain noin isosti näytillä. Tästä se toivottavasti alkaa. Askel kerrallaan kohti jotakin isompaan. Mutta jos ei, niin ainakin pääsen haudan lepoon ajatellen, että minä sentään suunnittelin Tyrnävän perunamarkkinoiden logon!

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä