M.A.A: "Meillä on avoin suh­tau­tu­mi­nen ny­ky­mei­nin­kiin, di­gi­puo­leen ha­luam­me pai­not­taa"

Tyrnävällä musiikkiaan hiova yhtye julkaisee pian ensimmäisen täyspitkän levynsä

”Voi sanoa, että tämä on veljeyden ja kaveruuden bändi: olemme ystäviä myös bänditoiminnan ulkopuolella”, Outinen miettii.
”Voi sanoa, että tämä on veljeyden ja kaveruuden bändi: olemme ystäviä myös bänditoiminnan ulkopuolella”, Outinen miettii.
Kuva: M.A.A

Kolmikko on tuntenut toisensa jo kymmeniä vuosia. Musiikkia he ovat tehneet yhdessä ja erikseen 1990-luvulta lähtien, ja väliin musisointi on toiminut miesten päätulonlähteenäkin. Vuosien varrella musiikin tekeminen jäi kuitenkin muun elämän jalkoihin. Sitten M.A.A toi vanhat soittokaverit jälleen yhteen.

Ensin trio treenasi Hiukkavaarassa, mutta nyt treenipaikka löytyy Tyrnävän peltoaukeiden keskeltä.

– Studio on vielä kesken ja puitteet ovat vaatimattomat, mutta sitäkin suuremmalla sydämellä tätä tehdään. Kaikki musa tehdään tässä pajassa itse. Keskeltä peltoja rockia maailmalle, Outinen sanailee esitellessään studiota.

Outinen kertoo muuttaneensa perheensä kanssa Oulusta Tyrnävälle pari vuotta sitten. Muutto on ollut mieluinen ratkaisu niin bänditoiminnan kuin koko perhe-elämän kannalta.

M.A.A kokoontuu Outisen kotipihassa seisovaan halliin rakennettuun studioon vähintään kerran viikossa. Lisäksi yhtye työstää biisejä kotioloissa itsenäisesti. Aivan päämäärätöntä ei soittelu ole ollut, sillä M.A.A julkaisee ensimmäisen täyspitkän levynsä joulukuussa. Tätä on edeltänyt muun muassa viimekeväinen EP-levy sekä sinkkulohkaisut pian julkaistavalta levyltä.

Viime talvena hevikolmikko piti Tyrnävän studiolla live stream -keikan. Lisäksi miehet lataavat kappaleita netin kautta fanien kuunneltavaksi. Elokuussa julkaistu Lupaukset rikotaan -kappale on jo saanut yli 12 000 kuuntelua. Nettimaailmasta onkin muodostunut triolle se kanava, jossa he pitävät eniten ääntä itsestään. Outisen mukaan sosiaalinen media tuo musiikin tekemiseen uudenlaista vuorovaikutusta: enää ei tarvitse odotella levyarvosteluja, vaan palautteen saa kätevästi nettiin ladatun materiaalin kautta.

– Meillä on avoin suhtautuminen tähän nykymeininkiin. Nykyään ihmiset eivät juurikaan osta levyjä. Digipuoli on se, johon mekin haluamme painottaa, Outinen linjaa ja uumoilee rakenteilla olevan valokuituyhteyden tuovan helpotusta myös bänditoiminnan kannalta.

Kaikilla bändin jäsenillä on kokemusta ison levy-yhtiön kirjoilla olemisesta sekä muusikon elämästä keikkamatkoineen. Outinen kertoo M.A.A-bändin tarjoavan pitkän linjan metallimuusikoille virkistävää vaihtelua ja myös uutta vapautta. Musiikki on heille yhteinen harrastus, jonka avulla nollataan päätä ja irtaudutaan arjesta.

– Nykyisin olemme aikuisia, perheellisiä ja työssäkäyviä miehiä. Nautimme musanteosta ja tästä matkasta. Nyt olemme lopulta onnistuneet saamaan samaan pakettiin kaikki bänditoiminnan parhaat puolet ilman niitä ikäviä lieveilmiöitä, Outinen toteaa.

– Meillä ei myöskään ole enää ulkomusiikillisia paineita. Emme välitä, mitä muut meistä ovat mieltä, mutta toki haluamme mahdollisimman suuren kuulijakunnan. Musiikki tarvitsee kuulijansa, hän jatkaa.

Vapautuminen näkyy myös uudella levyllä, johon on tuotu rohkeasti uusia elementtejä.

Kappaleiden joukosta löytyy muun muassa 15 minuutin mittainen Kun alta katoaa maa, jonka sisälle kätkeytyy kaksi eri biisiä ja useampia instrumenttisooloja. Levyllä on uskallettu kurkistaa myös heavy-genren ulkopuolelle. Outinen painottaakin, ettei bändi halua lokeroida musiikkityyliään.

– Ajattelemme, että raja-aidat eivät koske meitä. Olemme vanhoja jääriä, jotka ovat nyt uudella levyllä siirtyneet jopa rap-maailmaan. Emme kuitenkaan koeta keksiä pyörää uudestaan, vaan oma musiikillinen perinteemme saa kuulua.

M.A.A-yhtyeen materiaali syntyy koko yhtyeen yhteistyönä, vaikka kaikilla onkin bändissä omat roolinsa: Outinen hoitaa laulun ja rummut, Sääskö vastaa kitarasta ja Pelkonen puolestaan bassosta. Sanoitukset syntyvät arkirealismista – ja pääosin suomen kielellä.

– Nuorempana teimme musiikkia englanniksi, ja nyt onkin ollut vapauttavaa tehdä omalla äidinkielellä. Kun teemme sanoituksia, yritämme myös sanoa jotain. Yleensä aiheet liittyvät ihmismieleen, luontoon ja elämän yleisiin haasteisiin, Outinen kertoo.

Sanoituksissa usein vilahtaviin maanläheisiin teemoihin liittyy myös yhtyeen nimi: M.A.A. Pisteet lisättiin kirjainten väliin, jottei omittaisi liikaa maa-yleisnimeä.

– Halusimme nimen, joka ei ole liian monimutkainen ja joka jää mieleen, Outinen päättää.

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä