Luon­to­kes­kuk­ses­ta ha­lu­taan mo­ni­puo­li­nen toi­min­ta­kes­kus

Hotelliremontilla ja uudella ravintolapäällikköllä uutta puhtia toimintaan

Luontokeskuksen hotellihuoneet saavat pintaremontin. Suurimpiin huoneisiin mahtuu kuusi majoittujaa. Tavoitteena on luoda huoneista yksilöllisiä ja viihtyisiä.
Luontokeskuksen hotellihuoneet saavat pintaremontin. Suurimpiin huoneisiin mahtuu kuusi majoittujaa. Tavoitteena on luoda huoneista yksilöllisiä ja viihtyisiä.
Kuva: Susanna Tikka

LIMINKA Liminganlahden luontokeskuksen ravintola- ja hotellitoiminnassa on uusi into päällä. Kun toimintaa usean vuoden pyörittänyt yrittäjä luopui syksyllä liiketoiminnastaan, haki kiinteistön omistava Limingan kunta tilalle uutta yrittäjää. Kiinnostuneita oli muutama, mutta joulukuussa pisimmällä neuvotteluissa ollut ehdokas vetäytyi hankkeesta.

Tammikuussa kunnanhallitus hyväksyi ajatuksen toiminnan yhtiöittämisestä. Hotelli-Ravintola Liminganlahti Oy toimii kunnan omistaman Limingan Kehitys Oy:n alaisuudessa.

Tällä viikolla kunta valitsee ravintolapäällikön johtamaan uutta toimintaa. Hakijoita tehtävään oli toistakymmentä.

20. helmikuuta kunnanvaltuusto käsittelee esitystä myöntää uudelle yhtiölle 60 000 euron laina.

Asiat ovat edenneet ripeästi. Elinkeinopäällikkö Teemu Haapala pitää tärkeänä, että palvelut toimivat sesongin alkaessa maaliskuun alussa.

Kuusi huonetta käsittävässä hotellissa aloitetaan pintaremontti.

En näe järkevänä hotellihuoneiden lisäämistä luontokeskuksen yhteyteen. Lisää hotellikapasiteettia voidaan rakentaa keskustaan.

– Nykyisestä leirikoulutyyppisestä fiiliksestä haluamme eroon. Jokaiseen huoneeseen luodaan oma luontoon liittyvä tunnelma. Huoneet saavat myös televisiot ja minijääkaapit. Tavoitteena on tuoda huoneita lähemmäs hotellitasoa, Haapala kertoo.

Hotelli toimii omatoimi-periaatteella. Vastaanottoa ei tule, vaan hotellihuoneisiin majoittuminen tapahtuu koodin avulla.

Huoneita voi varata luontokeskuksen lisäksi Booking.com -palvelusta.

– Lisäksi käyn keskusteluja Suomen Keskusvaraamo Oy:n kanssa, jotta saisimme huoneet myös heidän tarjontaansa.

Myös saunakabinettia modernisoidaan. Mitään kallista remonttia ei hotelliin kuitenkaan ole luvassa.

– Tarjoamme asiakkaille luontohotelli-tyyppistä palvelua. Aamupala tulee valmiina jääkaappiin. Ravintola on avoinna aamukymmenestä iltakuuteen.

Ravintolassa ei Haapalan mukaan valmisteta lämmintä ruokaa. Niin sesonkiaikana tarjottava lounas kuin mahdolliset illallistarpeet ja pitopalvelu tulisivat paikallisilta yrittäjiltä, joiden kanssa uusi yhtiö tekee sopimukset.

– Lähiluomuruokaa, Teemu Haapala visioi.

Kahvitukset tykötarpeineen jäisivät ravintolapäällikön vastuulle. Lisäksi hänen työstään iso osa kuluisi markkinointiin.

– Tilat sopivat erinomaisesti niin kokousten, seminaarien kuin juhlienkin järjestämiseen. Tulemme hakemaan A-oikeuksia, mutta näillä näkymin rajaamme ne pois saunatiloista. Sitä voitaisiin vuokrata erikseen.

Elinkeinopäällikkö toivoo luontokeskuksesta kehittyvän myös monipuolisen tapahtumapaikan.

– Kaiken ei tarvitse liittyä lintuihin tai luontoon. Täällä voitaisiin näyttää vaikka elokuvia. Liikaa en kuitenkaan halua linjata toimintaa, sillä sen kehittäminen on valittavan työntekijän tehtävä.

Entä riittävätkö hotellihuoneet tulevaisuuden tarpeisiin?

– En näe järkevänä niiden lisäämistä luontokeskuksen yhteyteen. Lisää hotellikapasiteettia voidaan rakentaa keskustaan.

Limingan kunnalla on edelleen tavoite löytää ravintola- ja hotellitoiminnan veturiksi yrittäjä. Haapalan mukaan kunta on varautunut siihen, että liiketoimintasiirto voidaan tehdä aidosti kiinnostuneelle taholle.

– Luontokeskuksella on paljon potentiaalia, hän muistuttaa.

Kunta on vahvasti mukana myös kansainvälisessä markkinoinnissa. Tavoitteena on luoda koko Limingan matkailulle yhteistä markkinointilmettä.

– Yritämme saada yrittäjät mukaan tekemään yhdessä, koska silloin saamme enemmän. Suhtautuminen on ollut todella positiivista. Meillä on parhaillaan tekeillä uusi Visit Liminka -esite, missä mainosten sijaan kerrotaan yrityksistä juttujen avulla.

Liminka on mukana myös Oulun seudun matkailun yhteismarkkinoinnissa eli VisitOulussa.”Sen puitteissa alueen matkailuyritykset pääsevät lähestymään muun muassa kiinalaisia ja saksalaisia.

Ilmoita asiavirheestä