Ruokavisa-kilpailussa nelihenkiset edustusjoukkueet valmistivat kolmen ruokalajin ateriakokonaisuuden. Tänä vuonna teemana oli suomalainen ruokakulttuuri. Lumijoki pääsi loppukilpailuun 300 koulun joukosta.
Osallistuneista kouluista vain yksi, Veikkolan koulu Kirkkonummelta, ylsi Lumijokea parempaan suoritukseen.
Voittajakoulun ateriakokonaisuudessa ruokiin yhdistettiin myös historiallinen näkökulma.
Mäkisalon mukaan tämänvuotisen kisan taso oli erittäin korkea.
Opettaja sai seurata ylpeänä oppilaidensa työskentelyä, kun nämä valmistivat alkuruoaksi kylmäsavupororieskarullat ja violetin perunasosekeiton, pääruoaksi perunaruusukkeita, paistettua siikaa sitruunakastikkeella sekä chilipaahdettuja porkkanoita ja tilli-hasselpähkinäpestoa ja jälkiruoaksi vadelma-lakkatriplen.
– Tytöt tekivät siistiä työtä ja kaikki onnistui todella hyvin. Esillepano oli kaunis. Tyttäret ahersivat ihan viime minuuteille saakka – eikä turhaa. Tulos oli todella hyvä, Mäkisalo kehui.
Lumijoen joukkuetta muistettiinkin kunniamaininnalla, joka tuli tasokkaasti tehdystä ennakkotehtävästä sekä laadukkaasta ja kunnianhimoisesta työskentelystä sekä ammattimaisesta lopputuloksesta. Tytöt itse olivat tyytyväisiä hopeasijaan.
– Ihan hyvät tunnelmat jäi. Oli mukavaa. Paineen alla ruokaa laittaessa tuli pikkuvirheitä, mutta hyvin meillä meni. Olen ihan tyytyväinen meidän sijoitukseen, Suvi mietti.
Myös Ellalle ja Ainolle jäi kisasta hyvät fiilikset. Ellan mukaan ryhmä osasi toimia rauhallisesti ja tarttua toimeen rennosti ilman turhaa painetta. Aika riitti hyvin loppuun asti.
– Meillä meni tosi hyvin. Ja reissu oli muutenkin tosi kiva. Kilpailutilanne oli opettavainen. Yhteistyö toimi hyvin, kuvaili puolestaan Aliisa.