Lumijoen HirvasAreena muuntautui hieman erilaiseksi kokkauskeittiöksi, kun monitoimitalolle kokoontui 17 luonto-ohjaajaopiskelijaa perhetymään villiyrttien saloihin. Tilaisuus oli osa PSK-Aikuisopiston luonto-ohjaajakoulutusta.
– Kolme päiväähän me olemme kaiken kaikkiaan täällä olleet. Ensin opiskeltiin lajeja ja muita yrtteihin liittyviä asioita ja nyt on panostettu tähän ruokanautintoon. Tämä päivä menee kokonaan siihen, että valmistetaan ruokaa ja herkutellaan, PSK-Aikuisopiston kouluttaja Tiina Rahko kertoo.
– Ruokamielessä villiyrteistä pystyy valmistamaan vaikka mitä! Kaikissa päivän ruokalajeissa on käytetty villiyrttejä. Tietysti ruokapuolen lisäksi niistä pystyy tekemään esimerkiksi jalkakylpyjä tai hyvinvointituotteita iholle.
Lue lisää keskiviikon 19.6. Rantalakeudesta!
Lumijoella opiskeltu villiyrttikurssi on osa PSK-Aikuisopiston luonto-ohjaajaopintoja, jotka vaativat aikaa keskimäärin puolestatoista kahteen vuoteen. Luonto- ja ympäristöalan perustutkintoon johtavaan koulutukseen mahtuu paljon muutakin kuin villiyrttejä.
– Kun heistä tulee luonto-ohjaajia, luontoympäristö täytyy luonnollisesti ottaa aika hyvin haltuun. Opintoihin sisältyy aika paljon myös esimerkiksi asiakaspalvelu- ja turvallisuusasioita, Tiina Rahko kertoo.
Valinnaisista kursseista riippuen koulutus voi olla hyvinkin monimuotoista.
Myös yrittäjyys on opinnoissa hyvin usein läsnä.
– Tämä ala perustuu aika monesti omaan yritystoimintaan. Jos on valmis lähtemään Lappiin tai Kuusamoon, niin siellähän kyllä pääsee vieraallekin töihin, Rahko huomauttaa.
Yksi Lumijoella kokkailevista kurssilaisista on Susanna Keskitalo. Keskitalo on jo ehtinyt miettiä koulutuksen hyödyntämistä.
– Minulla on Levillä ohjelmapalveluyritys. Tarkoitukseni olisi tuoda sieltä palveluita näille suunnille. Ei mitään massaturismimatkailua, vaan jotain rauhallisempaa, Keskitalo visioi.
– Minusta tuntui, että tämä koulutus on minua varten ja olen tykännytkin todella paljon. Uusia asioita – kasveja, lintuja, kokkailua – on tullut tämän myötä paljon.