Lukin ja Hildén yh­teis­näyt­te­lys­sä

Teijo Hilden: Maailma muuttuu, 2015. Öljy kankaalle. Hannu Lukin: Viidakko, 2016. Öljy kankaalle.
Teijo Hilden: Maailma muuttuu, 2015. Öljy kankaalle.
Teijo Hilden: Maailma muuttuu, 2015. Öljy kankaalle.
Kuva: Teijo Hilden

RANTALAKEUS Kahden Rantalakeuden alueen taidemaalarin, Hannu Lukinin ja Teijo Hildénin yhteisen taidenäyttelyn ensimmäinen avautuu tänään 15.2. Galleria kajasteessa Oulussa.

Näyttelyn avajaisjuhlaa vietetään ylihuomenna perjantaina, jolloin näyttelyn avaa oululainen kulttuurivaikuttaja Kaisu Mikkola. Ensimmäisen vaiheen teokset ovat nähtävillä 5.3. saakka.

Näyttelyn toinen vaihe avautuu 8.3., jolloin taiteilijat tuovat katsojien eteen uuden teoskattauksen. Toisessa vaiheessa myös näyttelypaikat vaihtuvat. Toisen vaiheen teokset ovat nähtävillä 26.3.

Suurelle yleisölle jo tuttu taidemaalari Hannu Lukin (s. 1963) sanoo teostensa voimallista läsnäolon tarinaa kertovan vuorollaan ihmiset, eläimet tai maisemat. Näin myös alkavan näyttelyn voimakkaissa maalauksissa.

Paavolasta kotoisin oleva ja Limingan taidekoulussa opiskeleva Teijo Hilden (s. 1984 Salo) on lupaava nuori taidemaalari. Hänen taidokkaan siveltimenjälkensä ja maalaustyylinsä voidaan kuvailla olevan sukua vanhojen mestareiden klassiselle maalaustyylille. Hildenin teokset esillä Kellarigalleriassa.

Hannu Lukinin töitä on esillä myös Oulun kaupunginteatterilla 28. helmikuuta lähtien. Näyttely on osa kolmen näyttelyn sarjaa.Esillä on Lukinin Intiassa ja Espanjassa maalaamia jättimäisiä muotokuvia, joiden mallit on metsästetty kaduilta.– Ilman yhteistä kieltä maalausprosessissa oli jännittäviä piirteitä. Tutustuin ihmisiin työskentelyn kautta, Lukin kertoo.Näyttelyssä on esillä myös kolmen kuvan sarja eksoottisia naiskuvia, jotka ovat mielikuvituksen tuotetta.– Teatteri tarjoaa teoksille mielenkiintoisen ympäristön, Lukin huomauttaa.

Ilmoita asiavirheestä