LIMINKA Salibandyn B poikien 1.divarin runkosarja saatiin päätökseen LNM poikien osalta sunnuntaina.
Vastaan asettui Limingan liikuntahallilla sarjakakkonen Eräviikingit Helsingistä, joten pikkuniittareilla oli hyvä testi siitä missä mennään ennen pleijareita.
Ottelun alku oli varsin hankala kotijoukkueelle ja ensimmäisen erän päättyessä oli tilanne Eräviikingeille 0-3. Vieraat iskivät tehokkaasti pikkuniittareiden virheistä ja toisaalta kotijoukkueen sihti ei aivan ollut kohdallaan, koska erään mahtui peräti viisi puhdasta tolppalaukausta.
Toisen erän alussa näytti kotijoukkueen osata vielä synkemmältä Eräviikinkien iskiessä tilanteeksi jo 0-4 Niclas Toivasen toimesta. Pian tästä alkoi kuitenkin Henri Mutasen ja Jonne Puran näytös, molemmat iskivät erään kaksi maalia ja erän lopulla oli tilanne jo 4-4.
Pelin käännyttyä enemmän pikkuniittareille alkoi Eräviikinkien sipuli kiehua ja Onni Porthen sai katsella punaista korttia erän puolivälissä. Kolmannen erän alkuun Eräviikingit iski tilanteeksi 4-5 Jaakko Rannanjärven toimesta, jonka kuitenkin pian Valtteri Lämsä kuittasi tasoittaen tilanteeksi 5-5, Jonne Puran syötöstä.
Varsinaisen peliajan päättyessä tilanteessa 5-5 mentiin jatkoajalle, mutta joukkueet eivät onnistuneet maaliteossa. Koska paremmuus piti löytää, mentiin rankkareille. Parempi oli tällä kertaa Eräviikingit. Ottelu päättyi Eräviikingeille 5-6 0-3, 4-1, 1-1, 0-0). Joukkueiden parhaina palkittiin vierasjoukkueesta maalivahti Toni Wuorenjuuri ja pikkuniittareista Veeti Lahtinen.
Valmennuksesta Karjalainen ja Hannuksela olivat joukkueen esitykseen tyytyväisiä.
– Kyllä tänään vierasjoukkueen paras kaveri oli maalitolpat, mutta sisäänhän niiden vetojen pitäisi mennä. Kuitenkin tästä on hyvä jatkaa playoffien ensimmäiseen vaiheeseen, kun alla on näinkin hyvä esitys joukkueelta.
LNM B- poikien pelit siis jatkuvat salibandyn 1.divarin pudotuspelien ensimmäisessä vaiheessa tulevana viikonloppuna.
Paikkakunta jossa pelataan selviää alkuviikosta ja Liminkakin on ilmoittanut kiinostuksensa järjestää kyseiset pelit.