Liminka. Kuntatyön kehittämistä juhlistettiin keskiviikkona Kunteko-gaalassa Helsingissä. Gaalassa
myönnettiin yhteensä 41 palkintoa kuntatyöpaikoille ja -työntekijöille, jotka ovat parantaneet työelämän
laatua ja palveluja vaikuttavasti.
Limingan kunta sai palkinnon viidessä eri kategoriassa.
Kunta palkittiin ihmeiden tekijänä, sillä palkintoperusteiden mukaan Liminka on ennakkoluulottomasti, henkilöstölähtöisesti ja tuloksellisesti kehittänyt toimintaansa ja tuonut kehittämistyötään aktiivisesti esille.
Elinkeinopäällikkö Teemu Haapala palkittiin oman työn sankarina. Hän on innokkaasti ja esimerkillisesti kehittänyt omaa ja työyhteisönsä työtä.
Kulttuuri- ja vapaa-aika -osiossa palkittiin kunnankirjaston idea pelillistää tiedonhakua murhamysteerillä. Palkintoperusteissa todetaan, että työstä kumpuavasta haasteesta lähteneellä innovaativisella kehittämistyöllä on tehty tiedonhaun ja kirjastokäytön opettamisesta oppilaille kiinnostavaa.
Sivistys- ja hyvinvointipalvelut palkittiin Limingan nuoria aktivoivasta Virtapiiristä, missä yhdistetään yhteistyö yli yksikkörajojen ja tarjotaan kattavasti palveluja elämänhallintaa tarvitseville nuorille.
Teknisen toimen osiossa palkittiin Osallistavaa suunnittelua nuorille -konsepti. Kunta on ottanut nuoret mukaan puistoalueen suunnitteleen ilkivallan vähentämiseksi sekä osallisuuden lisäämiseksi.
Palkituissa korostuvat tänä vuonna erityisesti osallisuuden vahvistaminen niin kuntalaisten kuin henkilöstön keskuudessa sekä vastuullisuuden edistäminen varsinkin ympäristöasioissa. Palkintokriteerinä on tuloksellinen ja rohkea kehittämistyö, jota on tehty yhteistyössä työnantajan ja työntekijöiden kanssa.
Toista kertaa järjestettävään Kunteko-gaalaan kokoontuu yli 100 kunta-alan vaikuttajaa, työnantajaa ja työntekijää. Palkintoja keräävät tänä vuonna varsinkin sosiaali- ja terveysala, opetusala sekä pienet kunnat.
Palkinnot jakaa KT Kuntatyönantajien ja kunta-alan työntekijäjärjestöjen yhteinen kunta-alan työelämän kehittämisohjelma Kunteko 2020.