Jaakko Löytty, 64, on tehnyt gospelmusiikkia viidellä vuosikymmenellä.
– Sana gospel on englantia ja tarkoittaa evankeliumia, ilosanomaa hyvästä Jumalasta, Löytty summaa.
Mies vertaa, että tällä hetkellä gospel on aika marginaalinen ilmiö Suomessa.
– Arvioin tilannetta aika pessimistisesti. Ihmisille uskonto merkitsee yhä vähemmän. Kirkosta erotaan, eikä Jumala tuo ihmisille suurempaa lisäarvoa elämään. Toisaalta, ihmisillä on kaipuu rauhaan ja tasapainoiseen elämään. Monet ovat kuitenkin löytäneet hengellisestä musiikista kanavan ilmaista syvimpiä tuntoja.
Juuri tätä gospel merkitsee Löytylle itselleen. Hän kokee, että parhaimmillaan laulut rohkaisevat jatkamaan arjen pyörteissä ja auttavat suuntaaman katseen ohi pahimpia karikkoja.
– Ei ole olemassa sääntöä, millaista gospelin täytyy olla. Itse haluan seurata ajan ilmiöitä lauluissani. Olen tehnyt lauluja rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta myös ilmastomuutoksen haasteista. Ainoa asia, mitä pelkään hengellisen musiikin kentässä, on se, että siitä tehdään liian viihteellistä. Liian tunnepitoinen musiikki on turruttavaa pullamössöä, ei kunnon sielunravintoa.
Löytty vertaa, että hänelle musiikintekijänä uusien laulujen tekeminen on yhtä tärkeää kuin hengittäminen. Omien ajatusten järjestelyä, ja niiden pukemista ihanien sävelten muotoon.
Gospelin lisäksi Löytty tekee myös muuta musiikkia lastenlauluja, rakkauslauluja ja kantaa ottavia lauluja.
– Olen nykyään eläkeläinen, joten minulla on aikaa puuhailla sanojen ja sävelien kanssa. Teen koko ajan uusia lauluja. En kauhealla höökällä, vaan pikkuhiljaa.
Keikkamerkintöjä Löytyn kalenteriin myös merkataan.
– Laulaminen käy nykyään aika hyvin, ainakin itse olen siihen tyytyväinen. Ääntä riittää ja halua päästellä menemään.
Parasta aikaa Löytty tekee lastenlaulutekstejä tamperelaiselle Maco Oey:lle, joka säveltää tekstit ja tekee niistä levyn.
– Olen myös itse levyntekopuuhissa. Keväällä ilmestyy Blues taivaan portilla -levy. Siihen tulee liittymään myös laaja konserttikiertue, Löytty ennakoi tulevaa kevättä.