Li­min­gan­lah­den uusi ala­kou­lu avaa ovensa tänään – yli 6 000 ne­liö­met­riä tilaa oppia uutta, pi­ha-alueel­la muun muassa pe­lia­ree­na

Uusi alakoulu ottaa oppilaat vastaan tänään. Piha-alueelle on rakennettu muun muassa peliparkki.
Uusi alakoulu ottaa oppilaat vastaan tänään.
Uusi alakoulu ottaa oppilaat vastaan tänään.

Liminka. Liminganlahden uusi alakoulu avaa ovensa oppilaille tänään torstaina.

Liminganlahden alakoulussa toimivat vuosiluokat 0.–6. Nykyaikaisen ja pinta-alaltaan yli 6 000 neliömetrin suuruisen koulun tilat ovat avarat ja viihtyisät. Luokkahuoneiden kalusto on helposti siirreltävissä ja tila muokattavissa kulloistenkin tarpeiden mukaan. Koulun piha-alueelle on rakennettu suuri pyöräparkki, peliareena sekä liuta erilaisia kiipeily- ja leikkitelineitä.

Uuden koulun rakentaminen aloitettiin lokakuussa 2017. Koulun on suunnitellut Arkkitehtitoimisto Lukkaroinen Oy ja toteuttanut Hartela Pohjois-Suomi Oy.

Liminganlahden uusi alakoulu on toinen suurista kouluhankkeissa Limingassa lyhyen ajan sisään. Vuonna 2018 Limingan Ojanperänkankaalle avattiin 300 oppilaan koulu, jossa opetusta on 1.–4.-luokkalaisille.

Ilmoita asiavirheestä