LIMINKA Liminganlahden luontokeskuksen parkkipaikalla on launtaina tungos. Hyvä sää, pelloilla viivähtävät muuttolinnut ja ravintola Karikukon avajaiset ovat vetäneet väkeä paikalle.
Sisällä kassakoneen takana Limingan kunnan elinkeinopäällikkö Teemu Haapala myhäilee tyytyväisenä. Edellisen yrittäjän lopetettua ravintolatoiminnan olivat ruokapalvelut pitäjän tärkeimmässä matkailunähtävyydessä kuukausitolkulla jäissä.
Nyt vetovastuussa on kunta. Keitto- ja salaattilounasta on tarjolla viikon jokaisena päivänä. Se tulee ravintolaan Liminganportin keittiöltä. Karikukon keittiöllä valmistuvat kahvion tarjottavat.
– Meille on tulossa myös pehmiskone, Haapala paljastaa.
Hotellihuoneissa tehtävä remontti on loppusuoralla. Esimerkiksi toukokuulle varauksia on jo runsaasti.
– Olemme vääntäneet sopimusta Suomen Keskusvaraamon kanssa. Booking.comin kautta huoneita voi jo varata.
Karikukon ravintolavastaavana aloitti helmikuussa oulunsalolainen Matti Latvala. Hän näkee luontokeskuksella olevan pohjattomasti potentiaalia.
– Kehityskohteena on etenkin sesongin ulkopuolinen hiljaisempi aika. Siksi pyrimme markkinoimaan paikkaa mahdollisimman paljon kokouskäyttöön.
Myös kesäaikaan lounastarjoilua on tarkoitus kokeilla. Latvalan mukaan lounasmahdollisuuden pysyvyyden ratkaisee asiakasmäärä.
Itsekin innokkaaksi luontoharrastajaksi lukeutuva Latvala kokee Karikukon johdossa olevansa oikeassa paikassa.
Hän ei myöskään sulje pois mahdollisuutta ryhtyvänsä jonain päivänä yrittäjäksi. Kunta on valmis luopumaan ravintolan liiketoiminnasta, jos kiinnostunut yrittäjä löytyy.
– Nyt kuitenkin panostetaan täysillä nykyiseen työhön, hän lupaa.
Liminganlahden luontokeskuksen hoitaja Ulla Matturi hymyilee leveästi väenpaljouden keskellä. Tänä vuonna muuttolinnuille on voitu järjestää ruokintaa läheiselle pellolle. Se on toiminut: ihmiset voivat seurata lintujen elämää ravintolasta käsin.
– Tällaista luontokeskuksessa pitäisikin olla. Kun ihmiset tulevat katsomaan lintuja, niitä pitäisi myös nähdä. Aiemmin emme ole voineet ruokkia lintuja pelloille, sillä ne ovat olleet viljelyskäytössä. Varsinkin tähän aikaan kun lahti on jäässä, linnut siirtyvät pelloille.
Kun Matturi lauantaiaamuna kiikaroi ympäristöön, näkyi kerralla kaksi metsäkaurista, kaksi joutsenta, kaksi kurkea sekä usieta merihanhia. Hieman etäämmällä lenteli merikotka.
– Kun ravintola on toiminnassa, hinnat kohdallaan ja ihmiset kokevat luontoelämyksiä, on konsepti toimiva. Varmasti tänä vuonna hätyyttelemme uutta kävijäennätystä.
Limingan juhlavuosi näkyy myös luontokeskuksella. Myynnissä on Lybeckerin käsi- ja taideteollisuusoppilaitoksen opiskelijoiden suunnittelemia juhlavuoden kankaita.
Idea kankaaseen on tullut Aabraham Ojanperän kodista Aappolasta. Tarjolla on viittä eriä väriä.
– Lisäksi kankaasta tehdään kauppakasseja ja pussukoita. Niitä tulee myyntiin tänne, mutta myös Vilho Lampi -museolle, Teemu Haapala kertoo.