Li­min­gan oma yrit­tä­jä­tu­ki on pian myön­net­ty – pa­ri­kym­men­tä tuhatta euroa jää jaet­ta­vak­si ke­sä­kuus­sa

Tähän mennessä hylättyjä hakemuksia kymmenen.

-
Kuva: Sauli Pahkasalo

Liminka. Limingan kunnan omasta, yhteensä 100 000 euron yritystuesta menee maksatukseen tällä viikolla noin 80 prosenttia. 21. huhtikuuta mennessä hakemuksia tuli 76, joista kuutisenkymmentä sai myönteisen päätöksen. Tämän jälkeen tulleet, kesäkuun 1. päivään mennessä lähetetyt hakemukset käsitellään kesäkuun alussa.

– Viisi hakemusta siirsimme kesäkuun käsittelyyn, sillä näissä yrityksissä koronan vaikutukset eivät vielä näkyneet. Kymmenen hakemusta hylättiin ehtojen vastaisena. Tuki on tarkoitettu vain niille liminkalaisille yrityksille, joiden toimipaikkakin on Limingassa. Muutamassa hakemuksessa yrittäjä oli sivutoiminen, mutta ehdoissa vaadittiin täyspäiväistä yrittäjyyttä, Haapala listaa.

Hänen mielestä valtio on järjestänyt tukiviidakon hienosti, sillä mikään tuki ei sulje suoraan toista pois.

– Riippuu yrityksen koosta, millaista tukea voi hakea. Limingassa esimerkiksi yksinyrittäjä voi hakea kunnan oman tuen lisäksi valtion tukea ja työttömyyskorvausta.

Lue lisää Limingan ja Kempeleen myöntämistä yrittäjätuista 6.5. Rantalakeudesta painettuna tai diginä!

Ilmoita asiavirheestä