Li­min­gan nuo­ri­so­seu­ral­la rahat loppu

Johtokunnassa eri näkemyksiä siitä, kuka toimii puheenjohtajana

Limingan nuorisoseuran Aappo-klubi.
Limingan nuorisoseuran Aappo-klubi.
Kuva: Sari Lipsanen

Nuorisoseuran puheenjohtaja Matti Kamula ja varapuheenjohtaja Markus Berg ovat tilanteesta lyhytsanaisia.

Kamula sanoo, ettei hän enää viime torstain johtokunnan kokouksen jälkeen ole puheenjohtaja. Hän ei osallistunut koko kokoukseen.

Berg taas sanoo Kamulan ymmärtäneen väärin; häntä ei ole tuossa kokouksessa erotettu.

Kummatkin myöntävät, että Limingan nuorisoseuran rahakirstussa häämöttää pohja.

– Tanssit eivät tuottaneet mitään. Laulajat olivat kalliita eikä yleisö liiku. Me jouduimme tanssien maksumiehiksi, sanoo Kamula.

Johtokunnan jäsenet olivat tilanteesta hyvinkin pöyristyneitä ja yllättyneitä.

Berg sanoo tilanteen tulleen hänelle ja koko muulle johtokunnalle täytenä yllätyksenä. Berg meni noin kuukausi sitten nuorisoseuralle ja sai vasta silloin tietoonsa, että talo on kylmillään. Vähitellen selvisi koko kehno rahatilanne.

– Selvähän se, että johtokunnan jäsenet olivat tilanteesta hyvinkin pöyristyneitä ja yllättyneitä. Minä ja sihteeri yritämme nyt yhdessä selvitellä, mitä tässä on tapahtunut ja miten jatkossa toimitaan, Berg sanoo.

Berg ei ota tässä vaiheessa kantaa siihen, onko nuorisoseuran taloudenhoidossa tai johtamisessa tapahtunut jotain laitonta.

– Ensin selvitellään, sitten toimitaan. Pääsyy huonoon taloudelliseen tilanteeseen on kuitenkin se, ettei tansseissa käynyt riittävästi väkeä.

Nuorisoseurassa on nyt asioiden uudelleen tarkastelun paikka.

Ennen johtokunnan viimeisintä kokousta Kamula pohdiskeli, mistä talolle saataisiin lisää vuokralaisia. Jos rahoitusta toiminnan järjestämiseen ei saada kasaan, joudutaan harkitsemaan jopa nuorisoseurarakennuksen myymistä.

– Sekin on yksi vaihtoehto. Talon ylläpito maksaa, Kamula kommentoi tuolloin.

Berg sanoo, että nuorisoseuran talo pidetään toistaiseksi kylmillään.

– Ei kuitenkaan siihen saakka, kun pakkaset tulevat.

Pohjois-Pohjanmaan nuorisoseurojen liiton toiminnanjohtaja Timo Nevanperä on tietoinen Limingan nuorisoseuran tilanteesta, mutta ei halua kommentoida sitä.

– Nuorisoseurassa on nyt asioiden uudelleen tarkastelun paikka, hän tuumaa.

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä