Tänä vuonna 90 vuotta täyttävän Limingan 4H-yhdistyksen kerhotoiminta on parin viikon tauon jälkeen taas vauhdissa. Nyt kerhot toimivat poikkeuksellisesti etänä. Toiminnanjohtaja Anitta Heikkinen kiittelee nuoria kerhonohjaajia hyvistä ideoista. Esimerkiksi kokkikerhossa ohjeita jaetaan videolla tai kuvilla. Puuhakerholaisille puolestaan jaettiin postilaatikoihin tavarapaketit.
– Kerhonohjaaja rakensi temppuradan kotiinsa ja näytti videolla pienempien sisarustensa avulla miten se toimii, Heikkinen kertoo.
Hän on mielissään, että koronatilanteesta huolimatta etäkerhot mahdollistavat nuorten kerhonohjaajien töiden jatkumisen sekä mukavaa tekemistä lapsille ja perheille. Suurin osa viikottaisessa kerhotoiminnassa mukana olevista lapsista osallistuu etäkerhoihin.
– Jokaiselle kerholle teimme oman Whatsup-ryhmän, johon vanhemmat antoivat luvan lasten liittämiselle. Sinne ohjaajat päivittävät kerran viikossa kerhopäivän ohjeet.
Limingan 4H:ssa arvellaan etäkerhotoiminnan ja videoyhteyksien antavan uusia mahdollisuuksia myös koronaepidemian jälkeiseen toimintaan.
– Kun sivukylän koulut lakkautettiin, emme saaneet niihin enää kerhoja järjestettyä. Etäyhteyksien avulla kylien kerhotoimintaa voitaisiin kokeilla uudelleen, Anitta Heikkinen miettii.
Nyt kerhot toimivat Kirkonkylän lisäksi vain Ojanperällä ja Tupoksessa. Kerhoja järjestetään muun muassa liikunnan, luistelun, kokkailun, keppihevosten ja pelaamisen tiimoilta.
Lue lisää 8.4. Rantalakeudesta painettuna tai diginä! Jutussa selviää myös millaisen hankkeen yhdistys käynnisti huhtikuun alussa.