Len­to­kent­tä­ho­tel­lin ra­ken­ta­mi­nen käyn­tiin kesällä – ma­joi­tus tuo len­to­ken­tän pal­ve­lu­tar­jon­taan hyvän lisän

Oulunsalo

Oulun lentoaseman liepeille suunnitellun lentokenttähotellin rakennustöiden on tarkoitus käynnistyä kesän myötä, kertoo hotellirakentamisen operaattorina toimivan Primehotels Oy:n toimitusjohtaja Tomi Peitsalo.

– Tarkkaa aloitusaikaa on kuitenkin vaikea arvioida. Tällä hetkellä rahoituskuviota on vielä ratkaistavana, mutta muuten hanke on varsin pitkällä. Periaatteessa voisimme jo ruveta rakentamaan, toteaa Peitsalo.

Hotellihanke sai rakennusluvan maaliskuun puolella. Kahdeksankerroksisen hotellin on tarkoitus aloittaa toimintansa vuoden 2020 loppupuoliskolla. Rakentajaksi on valittu oululainen Rakennusteho.

Lue lisää 22.5. Rantalakeudesta painettuna tai diginä!

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä