Lauri Helanen lämmittää saunaa Hannuksen Piilopirtillä Tyrnävällä. Entinen oulunsalolainen on saapunut lämmityspuuhiin Etelä-Suomesta. Eläkkeellä mies on viettänyt liikkuvaista elämää. Pari vuotta sitten Helanen muutti pääkaupunkiseudulle. Talven neuvokas mies asusteli Filippiineillä.
Maailmaa kiertäneen miehen harmaat aivosolut ratkovat ongelmia usein juuri heräämisen jälkeen. Tämän seikan taustasyy on jäänyt Helaselle mysteeriksi. Ongelmanratkoja on patentoinut kuusi keksintöä, mutta siitä juontuvaa titteliä hän ei arvosta.
– Minä en pidä keksijä-termistä. Sen tilalle pitäisi keksiä jokin parempi sana. Se on vähän negatiivinen nimi tavallaan.
Pienen tyrnäväläisen pihasaunan ylälauteelle on nostettu pystyasentoon erikoisia savilevyjä. Saunaa ei suinkaan ole valjastettu varastoksi, vaan levyt ovat osa Helasen keksintöä. Mies on kehitellyt jatkuvalämmitteistä savisavusaunaa.
Kiukaan kivet on siirretty pois, mutta pesässä on tuli. Kivien sijaan se lämmittää savea. Seinustalla lämpiäviä savipohjaisia komposiittimassalevyjä koskeva patenttihakemus on jo jätetty.
– Nyt olisi tarkoitus alkaa vähän esittelemään tätä. Etsin yritystä, joka haluaisi ottaa tämän tuotantoon. Isoilta valmistajilta on kuulunut toistaiseksi vain hiljaisuutta.
Helasen keksinnöt syntyvät pääsääntöisesti puutteen tai tarpeen mukaan. Jos jokin asia ei miellytä, sen toimintaa täytyy kehittää paremmaksi.
– Minä olen käytännön ihminen. Kerralla keksintöjä ei saa valmiiksi, eikä tämä ole perfektionistin hommaa ollenkaan. Kehitystä tapahtuu aina pikkuhiljaa.
Savisaunominen ei ole kiireisen ihmisen puuhaa, vaikka levyjen lämpeneminen onkin huomattavasti nopeampaa kuin tavallisen savusaunan lämmittäminen. Helanen suosittelee, että varsinaiseen saunomiseenkin varaisi aikaa tunnista kolmeen.
– Vettä sumutetaan levyihin ja sieltä vapautuu säteilevää lämpöä ja vesihöyryä. Se tuntuu miellyttävältä. Saunassa on lämmintä noin 50-60 astetta. Olen huomannut, että kaikilla saunaa kokeilleilla on oma tarinansa, kaikki kokevat tämän vähän eri tavalla, ideanikkari kertoo.
Helasen varsinainen savisavusauna on miehen nykyisellä kotipaikkakunnalla Vihdissä. Kokonaista saunaa ei pystynyt ottamaan mukaan, mutta pelkkiä savilevyjä sen sijaan voi siirrellä. Savisaunan ei myöskään ole pakko olla alun perin savusauna, eikä edes kiuas ole välttämätön. Vettä ei kauhota mihinkään, sumuttelu riittää.
– Sehän voi olla vaikka sähkösauna. Se voi lämmetä sähköllä, säteilemällä, kaasulla, ihan millä tahansa, kunhan vain levyt saadaan lämmitettyä.
Entinen oulunsalolainen ei ole jäänyt kultaisina vuosinaan toimettomaksi. Intoa tekemiseen piisaa ja mies keksii erikoisia ratkaisuja arkipäiväisiin asioihin. Helanen rakentaa muun muassa taloa, jonka lämpöeristeenä on 40 senttiä puristettua järviruokoa.
– Teen joka päivä hommia yhdeksään tai kymmeneen asti. Pari kertaa viikossa käyn tanssimassa. Se on hyvä liikuntamuoto.
Ideointi, kokeileminen ja ajatustyö tuovat elämään mielekkyyttä. Savisaunan lisäksi miehen mietintämyssyyn on kätketty muitakin uusia oivalluksia, mutta niistä ei vielä sovi puhua.
– Tämä pitää minut elossa ihan eri tavalla. Nyt eläkkeellä ollessa mietin koko ajan, että miten minä voisin nauttia entistä enemmän elämästä.
Helasen puheessa toistuu usein kylähulluus. Sellaiseksi hän tunnustautuu itsekin. Mies kertoo sen olevan tauti, johon ei ole parannuskeinoa. Ja tämän hän sanoo nimenomaan positiivisessa mielessä.
– Ei minun tarvitse miettiä mitä muut minusta ajattelevat. Se vapauttaa paljon. Tietenkin joissakin raameissa täytyy pysyä, mutta voin hyppiä aisan yli vähän enemmän kuin sellainen tavallinen työssäkäyvä ihminen.