La­keus­ta­los­sa ma­joi­tu­taan syk­syl­lä Place to Sleep -ketjun oma­toi­mi­ho­tel­lis­sa

Porilainen yhtiö on kiinnostunut Oulun seudusta muutoinkin

Lakeustalo nousee hyvää vauhtia. Hotelli sijoittuu vasemmanpuoleiseen osaan.
Lakeustalo nousee hyvää vauhtia. Hotelli sijoittuu vasemmanpuoleiseen osaan.
Kuva: Sauli Pahkasalo

LIMINKA Rakenteilla olevaan Lakeustaloon avataan Place to Sleep -hotelliketjun yksikkö. Ketjun taustalla on porilainen, hotelli- ja majoitusliiketoimintaa harjoittava, vuonna 2015 perustettu Orya Invest Oy.

Tällä hetkellä ketjulla on hotellit Loviisassa, Hollolassa ja Raumalla. Ensimmäinen hotelli avattiin viime vuoden toukokuussa Loviisaan.

Toimitusjohtaja Jan-Henrik Holmlundin mukaan kesän loppuun mennessä toimintaa tulee olemaan viidellä paikkakunnalla. Liminka on yksi näistä.

– Lisäksi meillä on muitakin hotellikohteita, Holmlund kertoo.

Hänen mukaansa ketjun päätyminen lakeudelle on Limingan kunnan ansiota.

– Kunta oli asiassa aktiivinen. Liminka kiinnostaa erityisesti matkailupotentiaalinsa, mutta myös kuntarakenteensa ja tulevaisuudennäkymiensä puolesta, Jan-Henrik Holmlund tiivistää.

Kunnan muut palveluntarjoajat voivat tarjota oheispalvelut niille, jotka niitä haluavat käyttää. Voittajia ovat siten sekä matkustajat että paikkakunnan elinkeinoelämä.

Lakeustaloon avautuu 30 itsepalveluhuonetta. Palvelut tarjotaan eri yhteistyötahojen kautta. Holmlund ei vielä pysty varmistamaan ovien avautumista syyskuun alussa, jolloin Lakeustalon pitäisi olla valmiina.

– Avaamme hotellin niin nopeasti kuin suinkin on mahdollista. Toivomme toki, että pääsemme avaamaan syksyn lintusesonkiin.

Yhtiö tavoittelee Liminkaan yli 50 prosentin käyttöastetta. Toimitusjohtaja näkee, etteivät esimerkiksi lintubongarit tule Liminkaan hotellin vaan lintujen vuoksi: he eivät hae elämyksiä luksushotellista ja lukuisista oheispalveluista.

Jan-Henrik Holmlund toivoo paikallisten ihmisten ja yritysten ottavan hotelliketjun hyvin vastaan. Hän kertoo yrityksen haluavan tukea paikallisia palveluita kumppanuuksien avulla.

– Meidän konseptillamme voimme tarjota aina edullisesti laadukkaan ja siistin yöpaikan. Kunnan muut palveluntarjoajat voivat tarjota oheispalvelut niille, jotka niitä haluavat käyttää. Voittajia ovat siten sekä matkustajat että paikkakunnan elinkeinoelämä.

– Oulun seutu ja koko pohjoinen Suomi ovat tällä hetkellä hyvässä nousussa, sekä kansainvälisten, että kotimaan matkailijoiden keskuudessa. Ehdottomasti olemme kiinnostuneita sillä saralla laajentumaan. Haluamme tarjota itsepalveluna laadukasta ja palveluiltaan perinteistä hotellitoimintaa muistuttavan hotellielämyksen. Visionamme on olla maailman fiksuin hotelliketju, hän jatkaa.

Lakeustalon sisältö on muutoinkin selkiytymässä. A-talon alakertaan sijoittuu jo aiemmin Rantalakeudessa esitelty kuntokeskus Prässi. Hotelli sijoittuu A-talon kakkos- ja kolmoskerrokseen.

Työpöydät ovat sen verran pieniä, ettei niihin mahdu isoja paperiläjiä.

B-taloon sijoittuvat kahvila ja jumppasalit. Yhteensä 360-neliötä salitilaa soveltuu myös esimerkiksi seminaari-, konsertti- ja pienmessukäyttöön. 160- ja 200 -neliöiset salit ovat päiväsaikaan koulujen käytössä, iltaisin yksityisten toimijoiden varattavissa.

Elinkeinopäällikkö Teemu Haapala kertoo kahvilayrittäjän etsimisen jäävän kesään. Hän uskoo liiketoimintamahdollisuuden olevan hyvällä pohjalla.

– Taloon tulee kaikkiaan noin 90 ihmisen työpaikka. Kahvila palvelee myös hotellin asiakkaita, sekä kaikkia kokousvieraita. Esimerkiksi kunnan Lakeustalossa tarvitsemat kahvitukset tilataan tulevalta yrittäjältä.

Lounasravintolaksi tila ei sovellu pienen keittiönsä vuoksi, mutta Haapala uskoo keittiön mahdollistavan esimerkiksi salaatti- ja keittolounaan valmistamisen.

B-talon koko etuseinä on lasia. Sisälle suunnitellaankin led-seinää, missä esimerkiksi paikalliset valokuvaajat voisivat pitää luontovalokuvanäyttelyjä.

C-talon ensimmäiseen kerrokseen sijoittuvat toisen liikepaikan avaava kempeleläinen kauneushoitola Satumai, liminkalainen hammaslääkäriasema Hammaspeippo ja Kansaneläkelaitos. Lisäksi kerrokseen tulee kolme muuta hyvinvointiin liittyvää yritystä, jotka eivät halua vielä tässä vaiheessa paljastaa nimeään.

Parista liiketilasta kunta käy vielä neuvotteluja.

Toisessa kerroksessa palvelevat Työterveyshuolto Virta, Isännöinti Vuorma, Oulun Liikenne Oy, kunnan velkaneuvonta ja maaseutuasiamies. Lisäksi pienempiin toimistohuoneisiin tulee useampi yritys, jotka kertovat Lakeustaloon muutostaan myöhemmin.

Toisessa kerroksessa sijaitsee myös neljä, kaikkien talon toimijoiden käytössä olevaa neuvottelutilaa.

– Yhdistämällä niistä saadaan 225 neliön suuruinen kokoustila. Se toimii myös valtuustosalina, Haapala valottaa.

C-talon kolmoskerros on kokonaan kunnanviraston käytössä.

Lakeustalossa on neliöitä kaikkiaan viitisentuhatta. Hankkeen hintalappu on vajaat kahdeksan miljoonaa euroa. Teemu Haapala toteaa väliaikaistiloissa olevan kunnanviraston henkilökunnan odottavan jo kovasti muuttoa.

– Rakennus luovutetaan meille elokuun lopussa. Muutto alkaa heti syyskuun alussa. Viralliset avajaisjuhlat pidämme syys-lokakuun aikana.

Virastosta muodostuu avokonttori. Se aiheuttaa ongelman muun muassa kunnan mittavalle taidekokoelmalle, koska ripustusseinäpinta-alan määrä vähenee.

– Nyt osa on esillä, osa arkistossa. Pitää miettiä mitä kokoelmalle tehdään. Arkistoonkaan niitä ei voi jättää. Taulujen tulisi olla esillä, Haapala sanoo.

Virastosta halutaan myös vähäpaperinen.

– Työpöydät ovat sen verran pieniä, ettei niihin mahdu isoja paperiläjiä, elinkeinopäällikkö virnistää.

Ajatus avokonttorista on otettu työntekijöiden keskuudessa Teemu Haapalan mukaan verrattain hyvin vastaan.

– Osa oppi siihen jo vanhan kirjaston tiloissa. Toki meille tulee tilanjakajia, mutta ei mitään sermimaailmaa. Työskentelypisteet luodaan työpareittain. Työergonomiakin otetaan huomioon, sillä kaikki saavat sähköpöydän. Ei tarvitse koko aikaa istua.

Kun Lakeustalo valmistuu, kunta ryhtyy pohtimaan talon taakse kaavoitettujen kahden kerrostalon kilpailuttamista. Alueelle voisi rakentaa jopa kahdeksankerroksiset talot. Vieressä sijaitseville yksityisen omistamille tonteille puolestaan mahtuisi kaksi viisikerroksista taloa.

Muutoinkin rakennushankkeita tullaan Limingassa näkemään lähiaikoina lisää.

Nykyisellä Ankkurinlahden alueella lähtee liikkeelle kaksi uutta rakennushanketta. Kolmas, Oulusta alueelle muuttava PS-Pinnoitus Oy rakentaa jo.

– Ankkurinlahden aluetta lähdetään laajentamaan kaavoituksella kohti Liminkaa. Lisäksi on tarkoitus kaavoittaa moottoritien ja vanhan nelostien välinen alue. Yhteensä noin 50 hehtaaria, Teemu Haapala kertoo.

Ilmoita asiavirheestä