Kysely: Kem­pe­le­läi­set erit­täin tyy­ty­väi­siä kun­taan­sa – 94 pro­sent­tia vas­taa­jis­ta suo­sit­te­li­si asuin­pai­kak­si muil­le­kin

Kaisla Huovinen kiitteli kotikuntaansa Rantalakeuden kesälehdessä viime vuonna.
Kaisla Huovinen kiitteli kotikuntaansa Rantalakeuden kesälehdessä viime vuonna.
Kuva: Antti Korkala

KEMPELE Tuore asukastyytyväiskysely antaa Kempeleelle mairittelevat tulokset. Peräti 94 prosenttia vastanneista kempeleläisistä piti kunnan kokonaiskuvaa myönteisenä ja ovat valmiita suosittelemaan kuntaa asuinpaikaksi myös muille. Edellisestä, vuonna 2016 tehdystä kyselystä luku kasvoi neljä prosenttiyksikköä.

Kysely toteutettiin marras-joulukuussa kunnan kotisivuilla ja Facebookissa. Siihen vastasi 607 kuntalaista, joista valtaosa oli 26-60 -vuotiaita. Vastaajien määrä nousi edelliskerrasta reippaasti: kaksi vuotta sitten vastaajia oli 400.

Yli 90 prosenttia vastanneista piti poismuuttoa kunnasta epätodennäköisenä.

Kyselyn tulosten perusteella kunnan kokonaiskuvaa pidetään kauttaaltaan parempana kuin aiemmin. Kempele nähdään vahvasti kehittyvänä ja turvallisena kuntana. Asuinympäristö koetaan viihtyisänä ja rauhallisena. Myös Kempeleen arvostuksen alueellisena toimijana koetaan nousseen viimevuosina.

– Ilahduttavaa on, että kempeleläiset kokevat saavansa kunnalta hyvää palvelua: palautteen antaminen on helppoa ja saatu palvelu on ystävällistä ja asiantuntevaa. Kehittämisenvaraa kuitenkin on edelleen vastaamisen nopeudessa, hallintojohtaja Virva Maskonen kertoo.

Eniten ruusuja saivat kunnan terveyspalvelut. Kiitosta saivat myös kirjastopalvelut, veden hyvä laatu sekä liikunta-, urheilu- ja ulkoilualueet.

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä