Hailuotolainen Jyri Honkanen pelasti yhdessä Tuomo Annusen kanssa kauas rannalta hairahtuneen harmaahylkeen poikasen. Kuutti oli löydettäessä hyväkuntoinen.
Perjantaina Hailuodon retkeilyreitistön keväisellä tarkastuskierroksella ollut Honkanen havaitsi lumessa oudot jäljet. Ne johtivat rannalta sisämaahan päin. Honkanen päätteli jälkien kuuluvan hylkeelle ja lähti seuraamaan niitä.
– Havaitsin jäljet noin 300 metriä Marjaniemen nokasta Rantasumppuun päin. Seurasin jälkiä noin puolitoista kilometriä, ja löysin harmaahylkeen kuutin läheltä Marjaniementien suoraa. Se köllötteli puiden suojassa, Honkanen kertoo.
– Jäljistä päätellen kuutti oli tehnyt matkaa pari vuorokautta. Välillä se oli oleillut paikallaan.
Honkanen otti yhteyttä Tuomo Annuseen, jonka tiesi kokeneeksi kalastajaksi ja hylkeenpyytäjäksi. Annunen ja Honkanen arvioivat kuutin olevan noin kolmen viikon vanha.
Harmaahylje-emot imettävät poikasiaan erittäin rasvapitoisella maidolla pari kolme viikkoa, minkä jälkeen poikaset ovat omillaan. Ne lisäävät imetysaikana painoaan jopa kaksi kiloa vuorokaudessa ja pärjäävät rasvakerroksensa varassa pitkään. Myös Honkasen löytämä kuutti oli pitkästä vaellusmatkastaan huolimatta hyväkuntoinen.
– Sille tuli hirveä kiire mönkiä metsässä meitä karkuun, mutta ei se ollut moksiskaan, kun otimme sen kiinni. Ulkoisia vammoja siinä ei ollut esimerkiksi merikotkien jäljiltä, joten veimme sen laatikossa Marjaniemeen ja takaisin merenrantaan. Sinne se jäi jääröysien viereen ja sulan veden ääreen pötköttelemään.
Tarinoita eksyneistä hylkeistä tunnetaan aiemmiltakin vuosilta. Joskus kuutti on saattanut ryömiä sisämaahan jopa kymmenen kilometrin matkan. Silti se on ollut riittävän hyväkuntoinen palautettavaksi takaisin varsinaiseen elinympäristöönsä.
– Todennäköisesti tälläkin kuutilla on mennyt avovesi hukkaan ja se on lähtenyt etsimään sitä tumman metsänreunan suunnasta, Honkanen ja Annunen arvelevat.