Kolumni

Kun­ta­kuu­lu­mi­sia: Ou­lu­lais­kou­luis­sa osataan oi­val­taa

Oulun Talvikankaan koulun oppilaat ovat oivaltaneet, miten oululaisia innostetaan lukemaan ja miten tärkeää se on. Hiukkavaaran koululaiset puolestaan oivalsivat yhteisöllisyyden ja yhdessä tekemisen merkityksen modernissa koulussa.

Metsokankaan oppilaat oivalsivat, miten robotiikkaa opetetaan uudella, hauskalla tavalla. Huonesuon päiväkodin oivalluksessa, jossa jokainen otettiin leikkiin mukaan, lähetettiin tärkeä viesti lapselle – olet hyvä ja riittävä juuri sellaisena kuin olet.

Nämä neljä oivallusta Oulun Suurlähettiläs palkitsi eilen tiistaina Oulu oivaltaa –tilaisuudessa kauppakeskus Valkeassa. Ne olivat osa yhteensä 39 tutkimusmatkasta, joita lapset ja nuoret päiväkodeista lukioihin tekivät viime kevään ja alkusyksyn aikana kotikaupunkiimme.

Tavoitteena oli nähdä Oulu uudesta, innostavasta näkökulmasta.

Näin nuoret todellakin tekivät, ja auttoivat tutkimusmatkojen myötä meitä hieman varttuneempiakin oululaisia katsomaan kaupunkiamme uusin silmin.

Tutkimusmatkat järjestänyt Oulu oivaltaa on kaupunkimme uusi sivistysohjelma, joka jalkautuu syksyn aikana monin eri tavoin kaupunkilaisten koettavaksi ja nähtäväksi.

Huipennuksena Oulussa vietetään Oulu oivaltaa -päivää 22.11., jolloin tarjolla on erittäin suositun Lumo-valofestivaalin lisäksi monipuolisesti sivistykseen, liikuntaan ja kulttuuriin liittyvää ohjelmaa.

Sivistysohjelman tärkein tavoite on, että kaupunkilaisten koettu hyvinvointi kasvaa. Haluamme olla Suomen lapsiystävällisin kunta vuonna 2026 ja pyrimme tuona vuonna olemaan myös Euroopan kulttuuripääkaupunki.

Tärkeä tavoite sivistysohjelmassamme on, että Oulu on oululaisten näköinen. Siksi Oulu oivaltaa -sivistysohjelman valmisteluun osallistui satoja oululaista puolen vuoden aikana.

Mukana oli niin kuntalaisia, viranhaltijoita kuin luottamushenkilöitä.

Oulun kaupungin varhaiskasvatuksessa, perusopetuksessa, nuorisopalveluissa, lukiokoulutuksessa, vapaassa sivistystyössä sekä taiteen perusopetuksessa ja kulttuuri-, liikunta- ja vapaa-ajan palveluissa työskentelee päivittäin 5 400 ammattilaista.

Oulu oivaltaa –ohjelma tuo esille heidän tärkeää työtään oululaisten sivistyksen ja hyvinvoinnin edistäjinä.

Ohjelma myös kertoo, mitä sivistys on Oulussa:

”Oululainen sivistys on opitun, eletyn, koetun ja sydämen sivistyksen summa. Sivistys on tietoja, taitoja ja asenteita sekä kykyä ja halukkuutta toimia yhdessä. Sivistys on läpi elämän karttuvaa kokemusta, jonka pohjana on omien juurien tuntemus. Sivistys on moninaisuuden hyväksymistä ja arvostamista.”

Päivi LaajalaOulun kaupunginjohtaja