Kiri pitää vielä kiinni sar­ja­pai­kas­taan – edessä vä­hin­tään uu­sin­taot­te­lu suo­ras­ta pu­toa­mi­ses­ta

Kirin sarjapaikka ei ole vielä menetetty. Kuvassa Joonas Kauppinen.
Kirin sarjapaikka ei ole vielä menetetty. Kuvassa Joonas Kauppinen.
Kuva: Lassi Karvonen

Imatra Kempeleen Kirin miesten Superpesisjoukkue onnistui Juhani Ojalan johdolla ottamaan tärkeän pisteen Imatran Pallo-Veikoilta runkosarjan viimeisessä pelissään sunnuntaina. Imatra vei lopulta ottelun supervuoron jälkeen 2-1 (2-3, 4-1, 3-1). KeKin saama piste tarkoittaa sitä, että edessä on vähintään uusintaottelu suorasta putoamisesta, jos Kankaanpään Maila voittaa Oulun Lippo Pesiksen puhtaasti 0-2 torstaina Raksilassa pelattavassa ottelussa. Jos näin ei käy, on KeKillä edessään karsinnat Ykköspesisjoukkuetta vastaan.

Viikon muissa otteluissa Kiri hävisi Hyvinkään Tahkolle kotonaan ja Kankaanpään Mailalle sen omalla areenalla.

KeKin pelinjohtaja Juha-Matti Ranta oli ottelun jälkeen helpottunut, koska pelit eivät tämän kauden osalta päättyneet.

– Meillä pelit jatkuu ja se oli tässä tilanteessa minimitavoite, että vähintäänkin uusintaotteluun putoamisesta selviydytään, Ranta totesi.

Joka tapauksessa joukkue saa nyt hetken hengähtää ennen seuraavaa peliä. Mahdollisen uusintaottelun aikataulua ei ole tiedossa, mutta karsinnat superpesispaikasta alkaisivat alustavan ohjelman mukaan torstaina 24.8.

– Nyt levätään jokunen päivä ensimmäistä. Joukkueessa on niin raihnaista porukkaa. Kyllä tämä huili tulee tärkeään saumaan, jokaisen pääkopalle ja keholle tekee hyvää, Ranta arvioi.

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä