KEMPELE KeKi voitti hurjan taiston Sotkamon Jymyä vastaan viimeisessä Halli-SM-turnauspelissään. Ottelu ratkesi vasta toisten kotiutuslyöntien jälkeen KeKille 1-2 (1-3, 8-7, 2-3). Voitto tarkoitti sitä, että KeKi saavutti paikan halli-SM-lopputurnaukseen.
Viikonlopun aikana Kiri vei ensimmäisen halli-SM-pelin Pattijoen Urheilijoita vastaan lukemin 2-0 (4-1, 2-0). Lippo sen sijaan vei voiton kempeleläisistä luvuin 2-0 (2-1, 8-3).
– Hyvät pelit oli nämä mihin päästiin niin sanotusti levänneenä. Toiseen peliin eilen oli paha aikataulu meille, aikainen herätys, ensin pitkä peli, vähän hölläilyä ja sitten toinen peli. Puhti oli siitä pelistä pois. Kokoonpanojakin vaihdeltiin niin se otti aikansa. Pattijoen ja Sotkamon pelin kokoonpanolla jo tiedetään miten pelataan, pelinjohtaja Jarkko Kokko toteaa.
Sotkamo-pelin voittoon Kokko on tyytyväinen.
– Virheitä tehtiin, mutta sattui kaverillekin vastaavasti. Ulkovuoroissa jouduttiin tekemään 5-6 paloa, kun oli niitä palon paikkoja, joita ei pystytty käyttämään. Mutta sekin pitää hyväksyä, kun on tällaiset peliajat. Mutta oli hyvä ilme, mukava oli pelata, täytyy sanoa, että oli todella mukava pelata sisäpeliäkin, Kokko jatkaa.
Lopputurnaus pelataan jo ensi viikonloppuna Seinäjoella.
– Tiukkoja pelejäon tulossa. Siellä ei ole muuta kuin mahdollisuuksia. Sillä tavalla hieno saavutus, että harvoin niitä lopputurnauspaikkoja kuitenkaan tulee, samat joukkueet siellä usein jyllää kuin ulkopeleissäkin, Kokko tietää.