KEMPELE Yrittäjäyhdistyksen uusi puheenjohtaja Timo Eskelinen korostaa useaan kertaan haluavansa kuunnella kentän ääntä.
Siksi hän haluaisi kartoittaa yhdistyksen jäsenyrittäjien mietteet toiminnasta ennen suurten suuntaviivojen tekemistä. Eskelinen sanoo hallituksen käyvän jututtamassa kaikki jäsenyritykset tämän kevään aikana – pääasiassa kasvotusten, mutta jos tapaamisaikatauluja eivät sovi yhteen, niin vähintään puhelimessa.
– Haluamme selvittää sen punaisen langan mitä jäsenemme haluavat toiminnalta, ei niin, että hallitus päättää mitä muut haluavat. Itselleni on jo vuosien ajan ollut yrittäjäjärjestön iso kuva hämärä. Se on voinut olla takaraivossa, mutta koulutuksen myötä ovat kirkastuneet esimerkiksi erilaiset järjestön tarjoamat edut.
Yhteistyöhön kunnan kanssa Timo Eskelinen on tyytyväinen. Elinkeinopäällikkö Miia Marjanen on mukana yrittäjäyhdistyksen hallituksessa. Tietoa ja tukea on tarjolla sitä tarvitseville.
Yritysten väliseen yhteistyöhön hän toivoisi lisää potkua.
– Yrittäjien olisi hyvä nähdä toisiaan ja tutustua muiden yritysten toimintaan. Tällaista verkostoitumista pitäisi olla enemmän, koska tapaamisista voisi syntyä konkreettista yritysyhteistyötä.
Myös vertaistuki on yrittäjälle tärkeää. Kuutisen vuotta sitten ensimmäisen oman, yhden miehen yrityksen perustanut Eskelinen muistelee kiperissä tilanteissa olleen hyötyä samassa tilanteessa olleesta toisesta yrittäjästä.
– Jos yritystoiminnan aloittaa pystymetsästä eikä halua kuormittaa parisuhdettaan avautumalla kumppanilleen joka ilta, niin vertaistuen saaminen muilta yrittäjiltä on olennaista.
Yrittäjyydestä Timo Eskelinen on saanut osviittaa äidiltään, joka on pyörittänyt yritystään 25 vuoden ajan.
– Kouluttauduin alunperin ammattikorkeakoulusta tietojenkäsittelypuolelta ja tein jonkun vuoden alan palkkatöitä. Se rupesi kuitenkin maistumaan puulta. Perustin liikunta-alan valmennusyrityksen.
Neljä vuotta yritystä pyöritettyään Eskelinen törmäsi suunnitelmiin Zemppi Areenasta ja lähti mukaan. Puolitoista vuotta toimineessa areenayhtiössä on hänen lisäkseen kolme muuta osakasta.
Yrittäjyyttä hän ei ole katunut.
– Saa itse vaikuttaa siihen mitä tekee.
Puheenjohtajuudesta Timo Eskelinen ei aio muodostaa yöunia karsivaa taakkaa. Ennen puheenjohtajuutta hän ehti istua yrittäjäyhdistyksen hallituksessa vuoden verran.
– Helsingissä on puheenjohtajapäivät helmikuun alussa. Sinne lähden katselemaan ja kuuntelemaan myös muiden lakeuden alueen puheenjohtajien mietteitä. Ehkä meidän alueemme yhdistyksillä voisi olla enemmänkin yhteistyötä?
Timo Eskelinen
Kempeleen Yrittäjäyhdistyksen uusi puheenjohtaja.
Zemppi Areena Oy:n osakas.
Syntyisin Kempeleestä. On toiminut liikunta-alan yrittäjänä myös Oulussa. Nykyinen koti Linnakankaalla.
Perheessä avovaimo ja lapsi.