Kempele ja Oulu mukaan mak­sut­to­man var­hais­kas­va­tuk­sen ko­kei­luun

Kempele pääsee mukaan maksuttoman varhaiskasvatuksen kokeiluun. Kuvassa touhuja Sarkkirannan päiväkodilta.
Kempele pääsee mukaan maksuttoman varhaiskasvatuksen kokeiluun. Kuvassa touhuja Sarkkirannan päiväkodilta.
Kuva: Tiina Haapalainen

KEMPELE Kempele ja Oulu ovat päässeet mukaan varhaiskasvatuksen maksuttomuuskokeiluun. 5-vuotiaiden maksuttoman 20 viikkotunnin varhaiskasvatuksen kokeilu käynnistyy ensi syksynä 20 kunnassa. Kokeilun piiriin pääsee lähes 14 000 viisivuotiasta.

Kempeleen ja Oulun lisäksi mukana ovat Harjavalta, Forssa, Miehikkälä ja Vironlahti yhdessä, Turku, Somero, Leppävirta, Mäntyharju, Helsinki, Iisalmi, Kotka, Salo, Jyväskylä, Liperi, Sonkajärvi, Kitee, Kirkkonummi ja Taivassalo. Avustus myönnetään kaikille hakeneille kunnille.

Hallituksen tavoitteena on nostaa varhaiskasvatuksen osallistumisastetta ja edistää koulutuksen tasa-arvoa.

– Laadukas varhaiskasvatus vaikuttaa myönteisesti lapsen kasvuun, kehitykseen ja myöhempään oppimiseen. Se tasoittaa erilaisista kotitaustoista tulevien lasten lähtökohtia ja vähentää ennaltaehkäisevästi syrjäytymistä, opetusministeri Sanni Grahn-Laasonen perustelee kokeilun tärkeyttä.

– Hallitus päätti elokuun budjettiriihessä käynnistää kuntakokeilun 5-vuotiaiden maksuttomasta varhaiskasvatuksesta. Kokeilulla voimme selvittää, miten maksuttomuus vaikuttaa 5-vuotiaiden varhaiskasvatukseen osallistumiseen ja vanhempien työssäkäyntiin. Lisäksi tutkitaan edellytyksiä esiopetuksen laajentamiseen 5-vuotiaisiin, Grahn-Laasonen kertoo.

Ministeri pitää arvokkaana sitä, että mukana on erikokoisia kuntia aina suurista kaupungeista pieniin, maantieteellisesti kattavasti eri puolilta Suomea. Kokeilun piiriin tulee hakemuksissa esitettyjen arvioiden mukaan yli 13 800 lasta vuosina 2018–2019. Kun vuonna 2013 syntyi noin 58 100 lasta, heistä kokeilun piirissä olisi 23,8 prosenttia.

– Kokeiluun osallistuvat kunnat ovat päättäneet lähteä ja pääsevät edelläkävijöinä kehittämään 5-vuotiaiden maksutonta varhaiskasvatusta. Uskon, että tämä lapsiystävällinen päätös kantaa pitkälle. Kunnat pääsevät myös mukaan Opetushallituksen kehittämistyöhön etujoukoissa, Grahn-Laasonen sanoo.

Opetushallitus selvittää yhteistyössä opetus- ja kulttuuriministeriön sekä kokeiluun valittujen kuntien kanssa, millaisia muutos- ja kehittämistarpeita kaksivuotinen esiopetus edellyttäisi lasten näkökulmasta sekä paikalliselta päätöksenteolta. Lisäksi selvitetään, millaisia kansallisia lainsäädännön ja esiopetuksen opetussuunnitelman perusteisiin liittyviä muutostarpeita nousee esille. Opetushallitus laatii kokeilun pohjalta selvityksen kaksivuotisen esiopetuksen mahdollisesta toteuttamisesta.

Varhaiskasvatuksen maksuttomuuskokeilua on tarkoitus jatkaa vuosina 2019–2020. Sitä koskeva avustushaku suunnitellaan avattavaksi syksyllä 2018.

Ilmoita asiavirheestä