Katso Ran­ta­la­keus­juok­sun tu­lok­set ja kuvat – sää suosi taas 11. kerran jär­jes­tet­tyä juoksun juhlaa

Ensi vuonna aiotaan kehittää puolimaratonia entistä matalamman kynnyksen sarjaksi.

-
Kuva: Arimo Eklunds

Liminka. Rantalakeusjuoksu vietiin läpi aurinkoisessa säässä. Limingan Niittomiesten Jorma Jokela naurahtaakin, että sää on suosinut tapahtumaa aina.

– Huomasi, että moni harrastaja oli poikkeuskevään jälkeen mielellään kilpailemassa. Osanottajien suhteen päästiin liki ennätyslukemiin, Jokela toteaa.

Lauantaina kisoja oli kuvaamassa Rantalakeudelle liminkalainen Arimo Eklund.

Naiset puolimaraton

1. Oravamäki Maija SporttiOravat 01:26:31

2. Hemminki Anni Oulu 01:30:33

3. Voipio Susanna Oulu 01:44:54

4. Saksio Aino Oulu 01:51:13

5. Mäkäräinen-Uhlbäck Elisa Oulu 02:13:30

6. Jyrkkä Tiia Oulu 02:15:08

7. Hiitola Tuulia Merijärvi 02:33:30

Miehet puolimaraton

1. Kattilakoski Toni Kaustisen Pohjanveikot 01:21:57

2. Mattila Marko Veitsiluodon Kisaveikot 01:26:28

3. Nieminen Tommi Kuikan Kisailijat 01:30:55

4. Tervakangas Juha Liminka 01:56:04

5. Lindroos Heikki Rastaskujan Ryske 01:59:32

Naiset 10 km

1. Peiponen Johanna Rovaniemen Lappi 34:43

2. Haataja Iida Oulun Pyrintö 38:04

3. Voutilainen Raija Oulu 39:51

4. Puranen Kerttu Limingan Niittomiehet 45:32

5. Aittoja Miia Tribace 47:14

6. Marjakangas Sofia Ylivieska 54:51

Miehet 10 km

1. Aho Tuomas Limingan Niittomiehet 32:58

2. Nikkanen Markku Limingan Niittomiehet 34:39

3. Männikkö Antti Kuivasjärven Aura 35:06

4. Kotajärvi Jaakko Limingan Niittomiehet 36:19

5. Eskelinen Janne Limingan Niittomiehet 36:31

6. Korhonen Matti Limingan Niittomiehet 37:47

7. Laulajainen Jukka-Pekka Limingan Niittomiehet 39:04

8. Vanhala Antto Oukris 39:19

9. Rahko Sampo Eelis 40v 39:53

10. Rantala Henrik OTC Oulu 40:15

11. Isokoski Erkki Eelis 40v 40:46

12. Kähkölä Johannes Oulu 43:37

13. Karhu Jussi Oulu 46:38

Naiset 5 km

1. Lohiniva Tiina Oulu 22:45

2. Koivunen Hanna TRCC 23:58

3. Vuoti Anne Yppärin Urheilijat 26:44

Miehet 5 km

1. Paukkeri Jarkko Limingan Niittomiehet 17:43

2. Pesonen Esa Eelis 40v 20:03

3. Ylitalo Anton Limingan Niittomiehet 21:54

4. Kosonen Sauli Eelis 40v 23:41

5. Pajala Joni Raahe 23:47

Hölkkäsarja 10 km

1. Koutonen Mikko Eelis 40v 46:14

2. Virkkunen Veikko Eelis 40v 46:16

3. Pitkänen Juha Oulu 48:28

4. Niemi Vuokko Oulu 57:34

5. Kerttula Tarja Oulu 03:07

Hölkkäsarja 5 km

1. Apila Eetu Prässin valmennusryhmä 19:53

2. Korkeakoski Konsta Prässin valmennusryhmä 20:34

3. Kennilä Nuutti Prässin valmennusryhmä 21:00

4. Kallinen Jesse Prässin valmennusryhmä 21:06

5. Haapalainen Jori Prässin valmennusryhmä 21:09

6. Vehkaperä Niko Prässin valmennusryhmä 23:05

7. Härmä Matti Prässin valmennusryhmä 23:27

8. Vanhala Ville Liminka 24:49

9. Ranta Saija Saloisten Salama 26:04

10. Elorinne Jaana Kempele 28:13

11. Kytösaho Liisa RaSVe 28:18

12. Pekkarinen Evgeniia Limingan Niittomiehet 29:47

13. Holländer Anette Limingan Niittomiehet 30:12

14. Mäkäräinen Keijo Ristijärvi 30:58

15. Salminen Kimmo Jyväskylä 32:24

16. Ruokamo Irja Oulu 32:26

17. Kostet Irma Liminka 34:34

M +90 kg 5 km

1. Elorinne Marko Kempele 26:52

T9 1,1 km

1. Kerttula Vilma Oulu 7:00

P9 1,1 km

1. Sjöman Milo Ajax 4:06

2. Paloniemi Ionas 4:51

3. Naumanen Aatu OHS 5:08

T11 1,1 km

1. Häyry Iina-Emilia Limingan Niittomiehet 4:06

T13 1,1 km

1. Naumanen Anni OHS 3:45

2. Jernvall Anniina Limingan Niittomiehet 3:47

3. Dektiar Mariia 4:44

T15 5 km

1. Säkkinen Sara Limingan Niittomiehet 23:28

2. Arvola Eveliina OHS 24:34

3. Naumanen Anni OHS 25:47

P15 5 km

1. Mällinen Matias OnmkyU 19:18

2. Mäkiniemi Aapo Limingan Niittomiehet 19:34

3. Salminen Nuutti Jyväskylä 32:06

N17 5 km

1. Elorinne Iina Kempele 28:13

M17 5 km

1. Riihiaho Kalle Oulun Pyrintö, Kempele 19:45

2. Kenttälä Jimi Limingan Niittomiehet 25:29

N40 puolimaraton

1. Vanhanen Henna Pudasjärven Urheilijat 01:28:55

2. Gärding Terhi Juoksuliike Oulu 01:50:07

N40 10 km

1. Kivelä Kirsi Limingan Niittomiehet 42:09

2. Keckman Maria Haapavesi 49:04

M40 10 km

1. Rankka Eelis Eelis 40v 39:50

2. Havana Timo Oulu 40:08

3. Kauppinen Mika Kempele 40:30

4. Kangasharju Teemu ONMKYU 42:01

5. Sjöman Pasi KemaKi 43:11

6. Haapamäki Markku OTC 44:50

7. Heikkilä Timo Eelis 40v 45:21

N45 puolimaraton

1. Laurila-Harju Minna Pudasjärven Urheilijat 01:39:36

N45 10 km

1. Heikura Miia Kemi 45:42

2. Paldaslahti Aino Jääli 48:17

3. Väliheikki Susanna Liminka 48:20

4. Tuovila T. 48:29

M45 puolimaraton

1. Karanta Jonne RDS/Rovaniemi 01:22:50

2. Paloniemi Markus Liminka 01:50:38

M45 10 km

1. Määttä Jani Limingan Niittomiehet 35:31

2. Ronkainen Tuomas Kuivasjärven Aura 40:21

3. Oravamäki Jani SporttiOravat 41:31

4. Pekkarinen Marko Limingan Niittomiehet 41:50

5. Vanhala Kalle Limingan Niittomiehet 43:46

6. Haapamäki Pertti OTC 45:26

N50 10 km

1. Sulasalmi Outi ONMKYU / KKM 48:02

2. Honkaniemi Maarit Ylitornio 54:08

3. Junes-Kähkölä Anu Tribase 55:42

4. Kurtti Leena Kempele 01:03:19

M50 puolimaraton

1. Kuusela Teuvo Kemi 01:29:17

2. Korhonen Kari Kuusamo 01:30:18

3. Laurila-Harju Pekka Kiiminki 01:40:36

M50 10 km

1. Honkaniemi Veijo RDS 35:27

2. Korhonen Tatu Limingan Niittomiehet 36:52

3. Ronkainen Teppo ONMKYU 37:57

4. Pohjola Panu-Pekka Oulu 38:44

5. Virolainen Marko Saloisten Salama SSAB 45:55

6. Männistö Marko Saloisten Salama 48:00

7. Laukkanen Juha Vihiluodon Vauhti 51:17

8. Hopappa Jarmo KemaKi 52:27

N55 puolimaraton

1. Kauppinen Kariina ONMKY/KKM 01:45:05

N55 10 km

1. Kuivalainen Kati Ii 50:40

M55 puolimaraton

1. Kariniemi Esko RDS/Rovaniemi 01:23:56

2. Kuokkanen Pekka Iiy 01:31:38

3. Kyllönen Olli Rovaniemi 01:44:12

M55 10 km

1. Laurila Hannu RDS 38:42

2. Kähkölä Juha KemaKi 44:30

3. Latvalehto Taisto 1964 LNM Muhos 44:55

4. Kivimäki Pasi HauVe 50:44

5. Marjakangas Kari Ylivieskan Kuula 55:35

N60 puolimaraton

1. Mäkäräinen Hilkka Ristijärvi 01:53:52

2. Vuolo-Merilä Päivi ONMKY/KKM 01:55:46

M60 puolimaraton

1. Puurunen Taisto Oulunsuun Heitto 01:35:42

M60 10 km

1. Manninen Ossi Mäntylahden Veto 43:29

2. Takalo Esko Oulunsuun Heitto 47:27

3. Paldaslahti Juha Jääli 55:21

N65 10 km

1. Junkkonen Aino-Inkeri Kempele 53:31

M65 puolimaraton

1. Hänninen Markku KeMaKi 01:38:07

M65 10 km

1. Pajuneva Seppo RDS Rovaniemi 41:48

2. Kaasinen Aulis ONMKYU 44:00

3. Kalaoja Veli Kestilän Kisa-Veikot 48:20

4. Kumpula Erkki Oulun Pyrintö 51:23

5. Kuivalainen Pekka Ii 52:09

6. Saarela Esa Tyrnävä 54:21

M70 5 km

1. Pietilä Markku KeMaKi 24:34

2. Laitinen Risto Raahen Sporttiveteraani 24:59

3. Manninen Erkki Oulunsuun Heitto 25:55

4. Pekkarinen Jarmo Lieksa 30:51

M75 5 km

1. Meriläinen Kauko Oulunsuun Heitto 26:41

2. Hanni Eero KeMaKi 27:23

3. Paukkeri Heikki KeMaKi 27:26