KEMPELE Vanhan Pappilan piha on täynnä väkeä. Ja polkupyöriä. Alkamassa on ensimmäinen AmaZing Kempele-tapahtuma, joka käydään polkupyöräillen.
– Lähdettiin vain pitämään hauskaa yhdessä. Strategiamme varmasti kehittyy kisan edetessä, Meän tiimin kapteeni, kempeleläinen Merja Juvani toteaa.
Mukana joukkueessa ovat myös hänen tyttärensä Mari ja Elina Juvani sekä Kouvolasta kotoisin oleva Mikko Lautamatti.
– Kisa on hyvä. Niin hyvä, että kannatti lähteä tänne asti, hän naurahtaa.
Pian kisa pääsee käyntiin. Ensimmäiseksi kuitenkin kerrataan säännöt yhdessä. Suunnistuskisa noudattaa televisiosta tuttua Amazing Race -kilpailua.
Kempeleessä kilpailijat pyöräilevät rastilta rastille, ja niitä on yhteensä viisi. Vanhasta pappilasta löytyy vielä bonustehtävä, jonka suorittamisesta voi saada lisäpisteitä. Nopeudesta palkitaan, mutta se yksin ei riitä. Voittaja on on eniten suorituspisteitä kerännyt joukkue.
Kisan maali löytyy Köykkyristä, missä joukkueet voivat illan päätteeksi paistaa makkaroita ja kerrata kokemuksiaan.
– Muistakaa, että tämä on leikkimielinen kisa. Palkinnot ovat hyvät ja tavoittelemisen arvoiset, mutta niitä kannattaa metsästää malttia noudattaen. Liikenneturvallisuus ennen kaikkea, etsivänuorisotyöntekijä Laura Sinkkonen muistuttaa seisoessaan vanhan pappilan portailla.
Ensimmäinen rasti on pari- ja ryhmäviesti kolmella eri tyylillä toteutettuna. Meän tiimi lähtee liikkeelle vauhdikkaasti, mutta se ei ihan ensimmäisenä pääse läpi tehtävärataa.
Joukkueiden jäsenet juoksevat radan suoritettuaan Laura Sinkkosen luo, hakemaan kasseja, joista löytyy kartta ja vihjeet tehtävien suorittamiseksi.
– Me suunnistamme ensimmäiseksi museolle. Laukusta löytyi kuvavihje, joka viittasi museoalueeseen, parina kisaan osallistuva Eerika Karvonen, 10, ja Veera Kangastalo, 11, suunnittelevat.
Kovin paljon pitempään he eivät ennätä enää puhua, sillä liikkeelle on päästävä.
Kempeleen Kingit valitsevat kuitenkin toisenlaisen strategian. Kun muut ryntäävät liikkeelle, he päättävät jäädä pappilalle ja suorittaa bonustehtävän. Joukkueen jäsenten eli Miska Koivulan ja Matias Käkelän on painettava mieleensä erilaisista esineistä muodostettu kuvio, ja rakennettava se uusiksi.
– Tämä oli kahden pisteen suoritus. Rastilta voi saada 1-3 pistettä riippuen siitä, kuinka kauan tehtävän suorittamiseen menee, kisan valvojana ja tuomarina rastilla toimiva Emma Rautiainen toteaa.
Bonusrasti taitaa olla kuitenkin helpoimmasta päästä. Haastavampia temppuja on vielä tulossa vastaan, vaikka tehtävät on suunniteltu niin, että soveltuvat kaikenikäisille. Nuorimmat osallistujat kun ovat 10-vuotiaita.
– Yllättävin rasti on varmasti Zimmarilla. Siellä yksi joukkueen jäsenistä laskee vesiliukumäen alas, sukeltaa ja käy katsomassa vedenalaisesta ikkunasta kysymyksen, johon muut joukkueen jäsenet alkavat pähkäillä vastausta, Laura Sinkkonen arvelee.
Hän on suunnitellut rasteja yhdessä muiden tapahtumaan osallistuvien toimijoiden kanssa.
– Mahtavaa, että joukkueissa on eri ikäisiä jäseniä. Ja polkupyörät tietysti otettiin kisaan mukaan sillä nythän vietetään valtakunnallista pyöräilyviikkoa!
Entä kuka voittikaan kisan? Se oli Team Teppo. Toiseksi tulivat Kulkurit ja kolmannen sijan vei SP tiimi. Palautteiden perusteella menestys ei kuitenkaan ollut tärkeintä osallistujille Laura Sinkkosen mukaan.
– Tunnelmat maalissa olivat loistavat, kaikki tulivat maaliin hymyssä suin ja olivat iloisia tapahtumasta. Palautteen perusteella kaikki olivat tyytyväisiä tapahtumaa. Ehdottomasti siis järjestämme saman kisan ensi vuonna uudestaan.