"Jos ol­ka­top­pauk­set ovat taas muo­dis­sa, niin kyllä yh­dis­tys­toi­min­ta­kin vielä nousee"

Kempeleen 4H:n toiminnanjohtajaksi Tiina Jokinen – tarkoitus laajentaa toimintaa

Tiina Jokinen toivottaa kaikki mukaan 4H-toimintaan.
Tiina Jokinen toivottaa kaikki mukaan 4H-toimintaan.
Kuva: Markus Paso

Jokisen mukaan myös suuren yleisön mielikuvat järjestöstä on syytä päivittää 2010-luvulle, moni kun yhdistää 4H:n pelkästään kerhotoimintaan. Kerhoja toki pidetään edelleen, mutta se on vain yksi osa yhdistyksen toimintaa.

4H-toiminta tarjoaa monipuolista tekemistä koko lapsuuden, nuoruuden ja varhaisaikuisuudenkin ajalle. Vapaaehtoistyöskentelyn voi aloittaa kerho-ohjaajana. Iän karttuessa 4H tarjoaa mahdollisuuden saada töitä yhdistyksen työnvälityksen kautta ja siirtyä siitä vaikkapa 4H-yrittäjäksi tai yrittäjäksi Y-tunnuksella. Vapaaehtoistyö ja työkeikat näyttävät hyvältä ansioluettelossa.

Kesätyö- tai yrittäjyys on luonnollinen tapa aloittaa työelämätaitojen opiskelu ja tienaaminen, mutta Jokisen mukaan työmahdollisuuksia on tarjolla koko vuodeksi. Talvella se voi olla lumenluontia, kotisiivousta, työskentelyä yhdistyksen ylläpitämällä ongelmajäteasemalla, tai melkeinpä mitä vain keksii ja löytää. Töitä voi tehdä joustavasti koulunkäynnin ohessa. 4H tukee ja auttaa, mutta vastuu on tekijällä.

– Nuoret ovat pikku hiljaa hoksanneet työpalvelun olemassaolon. Mallissa nuoret sopivat työasiansa ja sovittavat työaikansa ja lukujärjestyksensä yhdessä työnantajan kanssa. Se on kasvattava kokemus, Jokinen tietää.

Jokisen hankkimat sosiaalipedagogin opit käyvät hyvin yhteen 4H:n arvojen ja periaatteiden kanssa. Molemmissa korostuvat yhdessä tekeminen, yhteisöllisyys ja toiminnallisuus.

Tekemällä oppii parhaiten.

Yhdessä tekemisestä löytyy esimerkki yhdistyksen pyörittämästä kesäkahvilasta Sarkkirannan liikennepuistossa, jossa työsuhteet kestävät kaksi viikkoa.

Ennen työpätkän loppua työntekijän tehtävänä on perehdyttää uudet työntekijät talon tavoille ja siten syventää ja kerrata vielä oppimaansa.

Vaikka työtä ja tekemistä pyritään tarjoamaan mahdollisimman laaja-alaisesti, vapaaehtoisia ei ole ihan helppoa löytää nykypäivänä. Vapaaehtoistyö ja yhdistyksen järjestämät tapahtumat kun kilpailevat ihmisten vapaa-ajasta monen muun aktiviteetin kanssa. Jokisen mukaan yhdistystoiminta yleensäkin tuntuu olevan tällä hetkellä vähän pois muodista.

– Se tarkoittaa, että yhdistystenkin on muututtava. Omaa toimintaa on osattava markkinoida. Ihmisiä pitää houkutella ja perustella tarkoin, miksi juuri meidän toimintaan tai tapahtumaan kannattaa tulla.

– Mutta jos salihousut ja olkatoppaukset ovat taas muodissa, niin kyllä yhdistystoimintakin vielä nousee, Jokinen naurahtaa.

Tiina Jokinen

Intohimona hevoset ja lajina kenttäratsastus.

Sosiaalipedagogi. Aiemmin toiminut puuseppänä, kuorma-autonkuljettajana ja hevosalan yrittäjänä. ”Kaikkia näitä taitoja tarvitaan tässä työssä”.

Talvisin harrastaa laskettelua ja hiihtoa.

Syntynyt Oulussa, muutti keväällä Kempeleeseen.

Perheeseen kuuluu kolme poikaa, koira ja hevonen.

Ilmoita asiavirheestä