Tapahtuma kokoaa yhteen kolmannen sektorin toimijat
Tapahtumassa Kempeleen ja lähialueiden seurat, järjestöt, yhdistykset sekä yritykset esittelevät omaa toimintaansa, ja yleisöllä on mahdollisuus tutustua lukuisiin erilaisiin harrastuksiin.
Tapahtumapaikkana toimii pääosin Kirkonkylän yhtenäiskoulun ja lukion alue, mutta myös muissa paikoissa on päivän teemaan liittyvää ohjelmaa.
Esimerkiksi Zimmarissa on mahdollisuus osallistua vesijumppaan ja lapsille tarjolla on ilmainen uimakoulu, nuorisoseurantalolla järjestetään karaoketanssit alkaen kello 18, ja Kotiseutumuseolla alkaa yhteislaulutilaisuus kello 16, laulattajina toimii Äkkinäiset ja Hanuripartio. Myös liikennepuisto on auki säävarauksella kello 11-14.
Illalla tapahtuma huipentuu koko perheelle suunnattuun ilmaiskonserttiin Kirkonkylän yhtenäiskoulun liikuntasalissa. Konsertissa esiintyy Virtual Heart, Roection sekä pääesiintyjänä huippusuosittu Stig.
Konsertti alkaa kello 19 ja päättyy kello 22.
Lisää tietoa tapahtumasta löytyy osoitteesta www.kempele.fi/hyvakasvaakempeleessa
Lue lisää uusimmasta Rantalakeus-lehdestä!