Helmi ja Saara odot­ta­vat pää­mi­nis­te­rin ta­paa­mis­ta ja jän­nit­tä­vät len­tä­mis­tä

Lasten itsenäisyyspäiväjuhlaan osallistuva kaksikko arvuuttelee Säätytalon tarjoiluja

Helmi Alasalmi ja Saara Kangastalo odottavat ensi viikon tiistaina pidettävää Suomen lasten itsenäisyyspäiväjuhlaa. Ohjelmaa on luvassa paljon.
Helmi Alasalmi ja Saara Kangastalo odottavat ensi viikon tiistaina pidettävää Suomen lasten itsenäisyyspäiväjuhlaa. Ohjelmaa on luvassa paljon.
Kuva: Sauli Pahkasalo

KEMPELE Kun itsenäisyyspäivän aattona kello on puoli kolme, saattaa Saara Kangastaloa ja Helmi Alasalmea hiukan jännittää.

Kymmenvuotiaat kempeleläistytöt edustavat kotikuntaansa viidensadan muun tulevaisuuden rakentajan kanssa Suomen lasten itsenäisyysjuhlassa Helsingin Säätytalolla.

– Eniten odotan, että pääsen kättelemään pääministeri Juha Sipilää, Saara tuumaa.

Helmin mielessä puolestaan kajastelee disco.

– Sekin vähän jännittää, että pääsen ensimmäistä kertaa lentokoneeseen.

Lakeuden alueelta lapset lähettää juhlaan myös Tyrnävä.

Olisko tarjolla kakkua ja suklaata?

Mannerheimin Lastensuojeluliiton, Lapsiasiavaltuutetun ja valtioneuvoston kanslian Suomi 100 -organisaation järjestämässä juhlassa on luvassa monipuolista ohjelmaa.

Oman Suomi-piparin pääsee tuunaamaan Junior MasterChef -edustajien kanssa. Räppäri Särren kanssa lapset pääsevät ideoimaan rap-biisejä. Juhlassa on mahdollisuus osallistua myös leikkimieliseen tietovisaan, valokuvaukseen sekä etsiä Säätytalolle piilotetut seitsemän pehmoeläintä.

Tarjolla on suolaisia ja makeita herkkuja.

– Olisko tarjolla kakkua ja suklaata, Saara arvelee.

– Varmaankin täytekakkua, se on niin suomalainen juttu, Helmi jatkaa.

Saattajiksi tytöille lähtevät Saaran Tarmo-isä ja Helmin Henna-äiti, mutta juhlaan vanhempia ei ole kutsuttu. Sen sijaan juhlan jälkeen käynnistyvään juhlakulkueeseen myös äidit ja isät pääsevät mukaan.

Kulkue liikuu Säätytalolta kohti Suomen itsenäisyyden juhlavalojen sytytystilaisuutta Helsingin Kauppatorille.

Jokaisella lapsella on kulkueessaan kädessä sinivalkoinen led-kynttilä.

Yleisradio televisioi avaushetken suorana lähetyksenä ja kuvaa kulkueen saapumisen paikalle.

Aion kertoo snapchatissa tunnelmia.

Reipas ja sanavalmis kaksikko pitää juhlaan pääsemistä kunnia-asiana, minkä varmasti muistaa pitkään. Molemmilla kävi hyvä tuuri, sillä onnekkaat juhlijat valittiin arvalla.

Nuorisotoimi oli yhteydessä Kempeleen koulujen oppilaskunnan ohjaaviin opettajiin, jotka kysyivät oppilaskunnan hallituksen kokouksessa vapaaehtoisia lähtijöitä juhlaan. Arvonta suoritettiin nuorisotoimessa.

Ylikylän koulua käyvä Saara ja Ketolanperällä oppiva Helmi aikovat reissun jälkeen kertoa opinahjoissaan juhlan tunnelmista. Lasten itsenäisyyspäiväjuhlassa voi myös jättää onnittelukortin itsenäiselle Suomelle. Korttien tekoon osallistuvat tyttöjen mukaan koko luokka.

– Aion kertoo snapchatissa tunnelmia, Helmi miettii.

Samaa pohtii Saara. Molemmilla on käytössään myös Instagram.

– Varmasti laitan ahkerasti päivityksiä, Saara sanoo.

Yleensä itsenäisyyspäivänä olen mukana partiolaisten soihtukulkueessa, lupauksen annossa ja illalla katson perheen kanssa televisiosta presidentin vastaanottoa.

Suomen satavuotisjuhlaa he pitävät hienona asiana. Myös sitä, että he pääsevät kokemaan juhlavuoden ainutlaatuisuuksia juhlallisuuksia.

– Yleensä itsenäisyyspäivänä olen mukana partiolaisten soihtukulkueessa, lupauksen annossa ja illalla katson perheen kanssa televisiosta presidentin vastaanottoa, Saara kertoo.

– Meillä katsotaan myös Linnan juhlia. Parasta on, kun pääsee arvostelemaan pukuja, Helmi hymyilee.

Mites kaksikon oma pukutilanne?

– Hoidossa! Sininen mekko on hankittu, Saara paljastaa.

Helmi puolestaan löysi äitinsä kanssa harmaan, erivärisillä paljeteilla koristellun mekon ja pinkin neuleen.

– Kampaajalla en taida käydä, hän toteaa.

Monet meidän keksinnöistä ovat aika hassuja. Kuten sauna.

Molemmat pitävät Suomea hyvänä paikkana asua. Saara luettelee kolmeksi parhaaksi asiaksi mahdollisuuden koulunkäyntiin, puhtaan luonnon ja sen, että suomalaisten ei tarvitse nähdä nälkää.

Helmin mielessä ovat puhdas juomavesi ja luonto sekä suomalaiset perinteet.

– Monet meidän keksinnöistä ovat aika hassuja. Kuten sauna. Mennään istumaan hetkeksi kuumaan huoneeseen ja sitten suihkuun, hän virnistää.

Ilmoita asiavirheestä