Hai­luo­toon ra­ken­tuu kaik­kien yh­tei­nen ul­ko-olo­huo­ne – "Täällä koh­taa­vat kai­ken­ikäi­set hai­luo­to­lai­set ja mök­ki­läi­set"

Koulun taakse tulevasta puutarhasta voi vuokrata kasvatuslaatikoita. Sinne voi myös tulla viettämään aikaa muuten vain.

Hailuoto
Kari Tuhkanen, Tiina Laurila, Kimmo Sorvoja ja Liisa Louhela kuljettavat kasvatuslaatikoita yhteisöpuutarhaan, joka rakentuu koulun tontille jääkiekkokaukalon taakse.
Kari Tuhkanen, Tiina Laurila, Kimmo Sorvoja ja Liisa Louhela kuljettavat kasvatuslaatikoita yhteisöpuutarhaan, joka rakentuu koulun tontille jääkiekkokaukalon taakse.
Kuva: Heli Rintala

Hailuodon koulun taakse on juuri tuotu pino kasvatuslaatikoita. Kaikkiaan niitä on sata.

Kari Tuhkanen, Kimmo Sorvoja, Tiina Laurila ja Liisa Louhela siirtävät laatikoita jääkiekkokaukalon takana olevalle heinikkoiselle, männyntaimien kirjomalle kentälle.

Tähän kunnalta vuokratulle tontille nousee tänä kesänä yhteisöpuutarha, jota nelikko pysähtyy välillä suunnittelemaan. Yhteisöpuutarhatoimijoiden ydinjoukosta puuttuu tällä kertaa vain Kimmo Kaukonen.

Puutarhan ympärille tehdään ensi viikolla verkkoaita, kunhan materiaalit saadaan paikalle. Laatikot asetellaan alueelle niin, että välissä on mukavasti kulkutilaa. Ja sisäänkäynnit – nehän voisivat tulla kahdesta suunnasta!

– Alue on 25 kertaa 25 metrin suuruinen. Aita rakennetaan siksi, etteivät rusakot ja fasaanit pääse sinne, selvittää Sorvoja.

Laatikkoelementeistä saa rakennettua 50 kasvatuslaatikkoa, jos haluaa laittaa kaksi päällekkäin. Jokainen voi rakentaa laatikoistaan mieleisenä sen mukaan, mitä haluaa niissä kasvattaa.

– Me toimitamme tänne valmiiksi sekä laatikot että mullat, lannoitteet ja vesisäiliön kasteluvettä varten, Tuhkanen sanoo.

Tavoitteena on, että yhteisöpuutarhassa kohtaisivat kaikenikäiset ihmiset.

Lue lisää 27.5. Rantalakeudesta tai diginä!

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä