Hai­luo­to palkkaa sit­ten­kin kun­nan­sih­tee­rin si­jai­sen – kus­tan­nus­vai­ku­tus 44 000 euroa

Hailuoto haluaa kunnansihteerille sijaisen.
Hailuoto haluaa kunnansihteerille sijaisen.
Kuva: Heli Rintala

HAILUOTO Hailuotoon aiotaan sittenkin rekrytoida kunnansihteerin sijainen vuoden 2018 loppuun saakka. Alunperin sijaista ei palkattu kunnansihteeri Maarit Parrilan siirtyessä määräaikaisen projektipäällikön toimeen 1. helmikuuta ja 31. joulukuuta 2018 väliseksi ajaksi. Parrila sai virkavapaata kunnansihteerin työstään kyseiseksi ajaksi.

Ajatuksena oli palkata Monetralta ostopalveluna henkilö, joka hoitaisi puoliksi henkilöstö- ja puoliksi taloushallinnon tehtäviä. Hänen aikansa on ensimmäisen puolentoista kuukauden aikana mennyt kuitenkin pelkkien talousasioiden hoitamiseen. Tästä syystä kunnanjohtaja Aki Heiskasen työpanos on suuntautunut liian monelle taholle, ja strategiseen johtamiseen ei ole jäänyt aikaa. Heiskanen on esiemerkiksi toiminut usean toimielimen valmistelijana ja sihteerinä.

Palkattavan kunnansihteerin tehtävänä on kunnanhallituksen ja -valtuuston työskentelyyn liittyvä valmistelu sekä toimielimien sihteerinä toimiminen. Hänen tehtäviinsä voi kuulua myös talous- ja henkilöstöhallinnosta vastaavan tehtäviä.

Kunnansihteerin palkkaamisen kustannusvaikutukset ovat noin 44 000 euroa, ja pätevyysvaatimukset ovat samat kuin edellisessäkin kunnansihteerirekrytoinnissa.

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä